fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPalestyński bojkot Zary w odwecie za wsparcie dla rasistowskiego izraelskiego polityka

Palestyński bojkot Zary w odwecie za wsparcie dla rasistowskiego izraelskiego polityka

Palestyński lider religijny Mahmud Habbasz wydał fatwę zakazującą Palestyńczykom zakupów w Zarze i wezwał inne muzułmańskie kraje do jej bojkotu. Sieć zalewają filmy ludzi palących ubrania tej hiszpańskiej marki. Co się stało?

Powodem palestyńskiego bojkotu Zary i całego zamieszania jest spotkanie właściciela franczyzy tej marki w Izraelu – Joey Schwebela z kontrowersyjnym, rasistowskim politykiem Itamarem Ben-Gvirem, którego Schwebel gościł w ubiegłą środę w swojej rezydencji w mieście Raanana (na północ od Tel Awiwu).

Według izraelskiej telewizji spotkanie z Ben-Gvirem zostało odczytane jako gest poparcia w wyborach, które odbędą się w Izraelu już 1 listopada. Ben-Gvir startuje jako numer dwa na liście antypalestyńskiej partii Otzma Yehudit, która opowiada się za deportacją osób uznanych za wrogów Izraela, sprzeciwia się utworzeniu państwa palestyńskiego oraz postuluje unieważnienie porozumień z Oslo, na podstawie których powstała Autonomia Palestyńska.

Zgodnie z sondażami poparcie dla Otzma Yehudit nieustannie rośnie, a partia może stać się trzecią siłą polityczną w Izraelu.

Rzecznicy Schwebela – kanadyjsko-izraelskiego miliardera, prezesa firmy Trimera Brands, która posiada w Izraelu franczyzę wszystkich marek grupy Inditex (holding odzieżowy, którego sztandarową marką jest Zara) i ma tam łącznie 80 sklepów – nie udzielają wyjaśnień poza stwierdzeniem, że spotkanie miało charakter prywatny. Od całej sprawy odcina się również Inditex, który nie posiada sklepów na terytoriach palestyńskich.

Na razie bojkot ma charakter tylko lokalny i przynosi ograniczony skutek, mimo że Mahmud Habbasz – najwyższy sędzia sądów szariackich Autonomii Palestyńskiej, wezwał do „bojkotu Zary na całym świecie, dopóki firma nie wypowie umowy franczyzy zawartej z Joey Schwebelem”. Izraelska lewica i arabscy aktywiści również skrytykowali Schwebela za kontakty z Ben-Gvirem, którego poglądy wobec palestyńskiej obecności w Jerozolimie uznawane są za „rasistowskie, homofobiczne i skrajnie prawicowe”. „Są tacy, którzy bronią tolerancji, wolności słowa i demokracji tylko jako hasła, bo w praktyce zachowują się dokładnie odwrotnie” – odpowiedziała w oświadczeniu partia Otzma Yehudit.

To nie pierwsze problemy Zary w tym regionie. Zaledwie rok temu jeden ze współpracujących z firmą modeli, Palestyńczyk Qaher Harhash, rozpowszechnił wiadomości, które otrzymał na Instagramie od Vanessy Perilman, jednej z szefowych regionalnego zespołu projektantów odzieży w grupie Inditex. Perilman, która jest Żydówką, pisała, że gdyby Palestyńczycy „byli wykształceni, nie wysadzaliby w powietrze szpitali i szkół w strefie Gazy, za które pomógł zapłacić Izrael”. Gdy wiadomości te ujrzały światło dzienne, Perilman zaczęła otrzymywać groźby ukamienowania i finalnie, na swoim profilu, przeprosiła Harhasha. Inditex wydał później oświadczenie, w którym podkreślił, że „nie akceptuje braku szacunku dla kultury, religii, kraju, rasy ani dla żadnych przekonań”, ale nie ukarał projektantki.

W 2014 roku grupa Inditex musiała wycofać z rynku swoje koszulki, ponieważ w Izraelu kojarzyły się z ubraniami więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Był to dziecięcy model w paski z żółtą gwiazdą na sercu, inspirowany (zgodnie z tweetem wyjaśniającym firmy) modelami noszonymi przez szeryfów w klasycznych westernach.

Siedem lat wcześniej Inditex przeprosił ultraortodoksyjną społeczność żydowską w Izraelu za mieszanie bawełny i lnu w odzieży męskiej, co judaizm uważa za nienaturalną hybrydę. W tym samym roku firma musiała usunąć też linię toreb, na których umieszczona była swastyka. Inditex tłumaczył się, że torba była zaprojektowana i wykonana przez zewnętrznego dostawcę w Indiach, gdzie swastyka jest uznawana za symbol szczęścia. Co więcej, rzecznicy firmy twierdzili, że oryginalny projekt nie zawierał kontrowersyjnego symbolu.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA