fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaHistoriaPamięć o lokalnych Bohaterach - akcja godna wsparcia i popularyzacji

Pamięć o lokalnych Bohaterach – akcja godna wsparcia i popularyzacji

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości - te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego bierze sobie do serca kolejne pokolenie młodych ludzi: wolontariusze i przedstawiciele Fundacji Ludzie są Najważniejsi.

Celem Fundacji Ludzie są Najważniejsi jest upamiętnianie osób zmarłych oraz dbanie o miejsca pamięci osób zasłużonych dla lokalnej społeczności lub kraju. Fundacja prowadzi m.in. ogólnopolską akcję „Pamięć o lokalnych Bohaterach”, w ramach której dba o lokalne miejsca pamięci. Do akcji tej przyłączyły się lokalne samorządy, ochotnicze straże pożarne, młodzieżowe rady miasta, jednostki strzeleckie.

– Ważny dla nas jest również aspekt edukacyjny, dlatego przygotowujemy materiały o historii danych miejsc, jak zrobiliśmy to np. ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej – mówią przedstawiciele Fundacji.

W ramach akcji „Pamięć o lokalnych Bohaterach” w przeddzień święta flagi oraz kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wolontariusze działający na rzecz Fundacji we współpracy z Jednostką Strzelecką 1006 Płońsk zaopiekowali się mogiłą Powstańców 1863 roku znajdującą się na cmentarzu w Radzyminie – Gmina Naruszewo, gdzie spoczywa Edmund Moczarski. Ich działania obejmowały wyczyszczenie pamiątkowej płyty oraz uporządkowanie terenu wokół.

Radzymin to kolejny punkt na mapie Polski, do którego zawitała Fundacja. Wcześniej zespół Fundacji udał się do Szydłowca w województwie mazowieckim, gdzie zaopiekował się pomnikiem straceńców w lesie „Korzonek”. Po wyczyszczeniu go, uprzątnięciu terenu wokół a także przyozdobieniu go nową dekoracją, wolontariusze ustawili przy pomniku znicz na znak pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Akcja została zorganizowana we współpracy z Gminą Szydłowiec, Młodzieżową Radą Miejską Szydłowiec oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec.

Zachęcamy do zapoznania się z rysem historycznym Organizacji Podziemia Niepodległościowego, które działało na terenie Szydłowca, opowiedzianym przez Zofię Pawlak – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec, córkę Czesława Barszcza pseud. „Lis”.

Wolontariusze w ramach akcji zawitali też do Sochaczewa. Wspólnie z Pawłem Rozdżestwieńskim – dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą przygotowali materiał wideo, w którym przedstawiona została historia cmentarza na sochaczewskim Trojanowie.

„Spoczywa tutaj ponad 3690 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 roku. Jest to jeden z największych cmentarzy wojennych Wojska Polskiego z II Wojny Światowej. Porównywalny z cmentarzami, symbolami na Monte Cassino, czy cmentarzem Ludowego Wojska Polskiego w rejonie Żagania”.

„Spoczywają tu polegli żołnierze Wojska Polskiego wszystkich narodowości i wszystkich wyznać żyjących w II Rzeczypospolitej”.

Takie akcje godne są wsparcia i popularyzacji. Wszak jak mawiał Jan Paweł II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”…

INNE Z TEJ KATEGORII

Pamięć i przestroga: Konfederacja targowicka, czyli krótka historia zdrady

Miesiąc maj większości Polaków kojarzy się z rocznicą uchwalenia Konstytucji w 1791 r., rokrocznie uroczyście obchodzoną w naszym kraju. Jednak maj to także (niestety) miesiąc, w którym część zaprzedanej magnaterii zawiązała konfederację targowicką, która do dziś jest synonimem zaprzedania i hańby. Historię zdrady narodowej doskonale opisał przedwojenny historyk Władysław Smoleński w dziele „Konfederacja targowicka”.
4 MIN CZYTANIA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA