fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPandemia mocno uderzyła w branżę eventową

Pandemia mocno uderzyła w branżę eventową

W trakcie pandemii Covid-19 zadłużenie polskiej branży spotkań-imprez-konferencji-targów (MICE) wzrosło aż o 65 proc. – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Aktualnie zadłużenie w MICE wynosi prawie 27 mln zł, czyli o ponad 10 mln zł więcej niż na początku 2020 r. Najwięcej dłużników jest wśród najmniejszych firm, a jednoosobowe działalności gospodarcze zalegają na ponad 5 mln zł. Przedsiębiorstwa z branży MICE najwięcej mają do oddania firmom finansowym, jak np. bankom czy firmom leasingowym, bo ponad 14,5 mln zł. Rekordowe zadłużenie ma śląska spółka, która zalega firmie leasingowej ponad 9 mln zł. Z kolei najwięcej problemów ze spłatą długów mają firmy z Mazowsza (11 mln zł), Śląska (9,5 mln zł) i w Wielkopolsce (2,3 mln zł). Najmniej poszkodowane z pandemii wyszły firmy z opolskiego, kujawsko-pomorskiego i opolskiego, których długi liczy się w tysiącach a nie milionach złotych.

Głównym powodem szybko rosnących długów w branży MICE była pandemia. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z bezzwrotnych pożyczek rządowych i tarcz finansowych, a powodem takiego stanu rzeczy były niewłaściwe PKD czy też zadłużenie wobec ZUS-u lub Urzędu Skarbowego. Jak wyjaśniają eksperci organizacja wydarzeń online wcale nie była w stanie zrekompensować strat, a sytuacja przedsiębiorców eventowych poprawiła się dopiero latem 2021 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA