fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPandemia mocno uderzyła w branżę eventową

Pandemia mocno uderzyła w branżę eventową

W trakcie pandemii Covid-19 zadłużenie polskiej branży spotkań-imprez-konferencji-targów (MICE) wzrosło aż o 65 proc. – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Aktualnie zadłużenie w MICE wynosi prawie 27 mln zł, czyli o ponad 10 mln zł więcej niż na początku 2020 r. Najwięcej dłużników jest wśród najmniejszych firm, a jednoosobowe działalności gospodarcze zalegają na ponad 5 mln zł. Przedsiębiorstwa z branży MICE najwięcej mają do oddania firmom finansowym, jak np. bankom czy firmom leasingowym, bo ponad 14,5 mln zł. Rekordowe zadłużenie ma śląska spółka, która zalega firmie leasingowej ponad 9 mln zł. Z kolei najwięcej problemów ze spłatą długów mają firmy z Mazowsza (11 mln zł), Śląska (9,5 mln zł) i w Wielkopolsce (2,3 mln zł). Najmniej poszkodowane z pandemii wyszły firmy z opolskiego, kujawsko-pomorskiego i opolskiego, których długi liczy się w tysiącach a nie milionach złotych.

Głównym powodem szybko rosnących długów w branży MICE była pandemia. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z bezzwrotnych pożyczek rządowych i tarcz finansowych, a powodem takiego stanu rzeczy były niewłaściwe PKD czy też zadłużenie wobec ZUS-u lub Urzędu Skarbowego. Jak wyjaśniają eksperci organizacja wydarzeń online wcale nie była w stanie zrekompensować strat, a sytuacja przedsiębiorców eventowych poprawiła się dopiero latem 2021 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA