fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPandemia pogorszyła sytuację ludzi młodych na rynku pracy

Pandemia pogorszyła sytuację ludzi młodych na rynku pracy

Nikt nie ma wątpliwości, że pandemia COVID-19 wpłynęła na polski rynek pracy. Dokładną analizę zmian, jakie zaszły na skutek kolejnych obostrzeń, zawiera opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny raport na temat aktywność ekonomicznej ludności przed i w czasie pandemii COVID-19.

Z danych zebranych przez GUS wynika, że tak zwane ekonomiczne przestoje z 2020 roku w jednakowy sposób odbiły się na aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn, zdecydowanie pogarszając sytuację ludzi młodych. Z drugiej strony pandemia COVID-19 przyczyniła się do wprowadzenia nieznanych do tej pory rozwiązań prawnych i technologicznych, które najprawdopodobniej na stałe zagoszczą w praktyce funkcjonowania wielu organizacji.

Pandemia nie różnicuje?

Dane GUS jednoznacznie wskazują, że obostrzenia związane z wirusem w jednakowym stopniu odbiły na obu płciach. Warto jednak zauważyć, że tzw. „efekt pandemii COVID-19” miał inny przebieg w przypadku kobiet, a inny w przypadku mężczyzn. W przypadku sytuacji zawodowej kobiet pandemia miała najsilniejszy negatywny wpływ przed wprowadzeniem tak zwanych tarcz antykryzysowych. Dzięki rządowym programom pomocowym połączonym ze zmianami przepisów oraz wprowadzeniem pracy zdalnej udało się utrzymać zatrudnienie w wielu branżach. W konsekwencji czego w ostatnim kwartale 2020 r. odnotowano przyrost liczby pracujących kobiet.

W przypadku mężczyzn zależność między wprowadzeniem wsparcia ze strony państwa, a liczbą aktywnych zawodowo mężczyzn nie jest już tak widoczna. Podobnie jak kobiety mężczyźni najsilniejszy wpływ pandemii odczuli na początku wprowadzenia obostrzeń. W trakcie 2020 roku wskaźnik zatrudnionych mężczyzn stopniowo się zwiększał.

Pracujemy krócej

W 2020 r. – w porównaniu z sytuacją rok wcześniej – skróceniu uległ przeciętny tygodniowy czas pracy. W I kwartale 2020 r. pracowaliśmy średnio o ok. 40 minut w porównaniu z rokiem poprzednim, zaś w II kwartale 2020 r. o 25 min (z ok. 37 h 35 min do 37 h 10 min). W najbardziej newralgicznych sektorach, takich jak opieka zdrowotna czy pomoc społeczna, czas pracy na skutek pandemii uległ wydłużeniu (w III i IV kwartale o prawie 20 min i o ok. 10 min).

W I kwartale 2020 r. – w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. – ubyło ponad 124 tysięcy pracujących w wieku 15–34 lata. W II kwartale sytuacja uległa pogorszeniu, ponieważ ubyło 329 tysięcy młodych pracujących, zaś w III kwartale zmniejszenie tej zbiorowości  wyniosło 356 tysięcy. W IV kwartale populacja uległa lekkiemu polepszeniu, bowiem liczba osób młodych aktywnych zawodowo zmalała o 329 tysięcy.

Praca zdalna

Na skutek pandemii do polskiego obrotu prawnego weszło pojęcie pracy zdalnej,  W II kwartale 2020 r. pracę z domu regularnie wykonywało 1493 tys. osób, co stanowiło 9,2 proc. wszystkich pracujących.

Jak wskazuje GUS, w III kwartale, tj. po zniesieniu części obostrzeń „okołocovidowych” w trybie home office pracowało regularnie 520 tys., tj. 3,3 proc. pracujących. W IV kwartale, po ponownym wzroście liczby zachorowań i wprowadzonych w związku z tym obostrzeniach w gospodarce, populacja osób regularnie pracujących zdalnie ponownie przekroczyła milion osób (1009 tys.), a odsetek pracujących w tej formie osób wyniósł 6,1 proc.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA