fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaBiznesPandemia rodzi ryzyko, ale nie dla każdego

Pandemia rodzi ryzyko, ale nie dla każdego

Pandemia podnosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie we wszystkich branżach - wynika z analiz Polskiego Insytytu Ekonomicznego.

Wzrost ryzyka działalności gospodarczej w 2021 r. odczuło 41 proc. przepytanych przedsiębiorców, podczas gdy przed pandemią ryzyko wzrosło dla 38 proc. firm. W 2021 r. wzrost ryzyka działalnosci gospodarczej wskazywały głównie firmy z obszaru usług administrowania i  działalności wspierającej (56  proc.), przedsiębiorstw działających w  obsłudze rynku nieruchomości (53  proc.), firm z branży przetwórstwa przemysłowego (52  proc.) oraz gastronomicznej i zakwaterowania (50 proc.). PIE wyjaśnia, że głównymi powodami wzrostu ryzyka w tych gałęziach gospodarki są problemy z łańcuchami dostaw i wynikające z tego braki surowcowe oraz materiałowe. Swoje znaczenie ma też niedobór wykwalifikowanych pracowników. Branża gastronomiczna i zakwaterowania odczuła wzrost ryzyka m.in. przez konieczność wdrożenia rygoru sanitarnego.

Z badania PIE dowiadujemy się, że mimo pandemii istnieją też branże, które odczuły spadek ryzyka działalności w porównaniu do 2020 r. Mowa tutaj o firmach z sekcji transport i gospodarka magazynowa (30 proc.), pozostałych usług (21 proc.) oraz sektora budowlanego (21 proc.). To skutek lepszego dopasowania do nowej rzeczywistości, np. przez wdrożenie pracy zdalnej lub pojawienie się nowych kanałów sprzedaży (e-handel).

Poczucie wzrostu ryzyka działalności gospodarczej jest większe wśród małych firm niż u tych największych.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA