fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeKoronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w UE. Z czego wynikają te spadki?

Koronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w UE. Z czego wynikają te spadki?

Koronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w Unii Europejskiej – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

W 2020 r. spadek liczby nowych robotów odnotowano we wszystkich europejskich krajach z wyjątkiem Węgier. W całej UE spadek ten wyniósł ok. 20 proc. w stosunku do 2019 r. i aż 28 proc. względem rekordowego roku 2018. Dla Polski rekordowy był 2019 r., a w 2020 r. nowych robotów było już mniej niemal o 25 proc.

„Te spadki można wiązać w dużej mierze z fazami cyklu koniunkturalnego, w których znalazły się gospodarki krajów UE oraz dużą niepewnością gospodarczą, jakiej doświadczały firmy w ostatnich kilkunastu miesiącach” – napisano w analizie PIE.

Raport PIE wykazał, że w skali świata liczba nowych robotów rosła, co jest zasługą Chin, gdzie szybciej nastąpiło odbicie gospodarcze i liczba chińskich zamówień na roboty przewyższyła sumaryczny spadek we wszystkich pozostałych państwach świata.

Najwyższą robotyzacją w UE w branży przetwórstwa przemysłowego może pochwalić się Szwecja, gdzie na 10 tys. pracowników przypada niemal 262 robotów. Dla porównania w Polsce wskaźnik ten wynosi 42, a dla ostatniej w stawce Chorwacji – zaledwie 6,9.
W naszym kraju najbardziej zrobotyzowana jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (prawie 178 robotów na 10 tys. pracowników), a szybkie tempo robotyzacji przy już wysokiej wartości liczby robotów odnotowuje się ostatnio w branży farmaceutycznej (dziś jest tam 111 robotów na 10 tys. pracowników).

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA