fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeKoronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w UE. Z czego wynikają te spadki?

Koronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w UE. Z czego wynikają te spadki?

Koronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w Unii Europejskiej – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

W 2020 r. spadek liczby nowych robotów odnotowano we wszystkich europejskich krajach z wyjątkiem Węgier. W całej UE spadek ten wyniósł ok. 20 proc. w stosunku do 2019 r. i aż 28 proc. względem rekordowego roku 2018. Dla Polski rekordowy był 2019 r., a w 2020 r. nowych robotów było już mniej niemal o 25 proc.

„Te spadki można wiązać w dużej mierze z fazami cyklu koniunkturalnego, w których znalazły się gospodarki krajów UE oraz dużą niepewnością gospodarczą, jakiej doświadczały firmy w ostatnich kilkunastu miesiącach” – napisano w analizie PIE.

Raport PIE wykazał, że w skali świata liczba nowych robotów rosła, co jest zasługą Chin, gdzie szybciej nastąpiło odbicie gospodarcze i liczba chińskich zamówień na roboty przewyższyła sumaryczny spadek we wszystkich pozostałych państwach świata.

Najwyższą robotyzacją w UE w branży przetwórstwa przemysłowego może pochwalić się Szwecja, gdzie na 10 tys. pracowników przypada niemal 262 robotów. Dla porównania w Polsce wskaźnik ten wynosi 42, a dla ostatniej w stawce Chorwacji – zaledwie 6,9.
W naszym kraju najbardziej zrobotyzowana jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (prawie 178 robotów na 10 tys. pracowników), a szybkie tempo robotyzacji przy już wysokiej wartości liczby robotów odnotowuje się ostatnio w branży farmaceutycznej (dziś jest tam 111 robotów na 10 tys. pracowników).

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA