fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeKoronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w UE. Z czego wynikają te spadki?

Koronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w UE. Z czego wynikają te spadki?

Koronawirus spowolnił robotyzację gospodarki w Unii Europejskiej – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

W 2020 r. spadek liczby nowych robotów odnotowano we wszystkich europejskich krajach z wyjątkiem Węgier. W całej UE spadek ten wyniósł ok. 20 proc. w stosunku do 2019 r. i aż 28 proc. względem rekordowego roku 2018. Dla Polski rekordowy był 2019 r., a w 2020 r. nowych robotów było już mniej niemal o 25 proc.

„Te spadki można wiązać w dużej mierze z fazami cyklu koniunkturalnego, w których znalazły się gospodarki krajów UE oraz dużą niepewnością gospodarczą, jakiej doświadczały firmy w ostatnich kilkunastu miesiącach” – napisano w analizie PIE.

Raport PIE wykazał, że w skali świata liczba nowych robotów rosła, co jest zasługą Chin, gdzie szybciej nastąpiło odbicie gospodarcze i liczba chińskich zamówień na roboty przewyższyła sumaryczny spadek we wszystkich pozostałych państwach świata.

Najwyższą robotyzacją w UE w branży przetwórstwa przemysłowego może pochwalić się Szwecja, gdzie na 10 tys. pracowników przypada niemal 262 robotów. Dla porównania w Polsce wskaźnik ten wynosi 42, a dla ostatniej w stawce Chorwacji – zaledwie 6,9.
W naszym kraju najbardziej zrobotyzowana jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (prawie 178 robotów na 10 tys. pracowników), a szybkie tempo robotyzacji przy już wysokiej wartości liczby robotów odnotowuje się ostatnio w branży farmaceutycznej (dziś jest tam 111 robotów na 10 tys. pracowników).

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA