fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPaniom w biznesie szacunek, nie tylko w Dniu Kobiet

Paniom w biznesie szacunek, nie tylko w Dniu Kobiet

Kobiety nieraz udowodniły, że w biznesie radzą sobie bardzo dobrze, skutecznie stawiając też czoła trudnościom i wyzwaniom codziennego dnia. W Polsce, w porównaniu do Europy, sytuacja zawodowa kobiet rysuje się całkiem nieźle. Jednak w koronakryzysie dały o sobie znać dodatkowe i specyficzne problemy, z którymi borykają się kobiety na rynku pracy.

Tym się już cieszyliśmy, ale nie szkodzi ucieszyć się raz jeszcze: Polska znalazła się w ścisłej czołówce 58 państw w rankingu krajów, w których warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze. Taki był wynik zeszłorocznego badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE), gdzie osobnej ocenie poddano także wkład przedsiębiorczyń z całego świata w życie społeczne i gospodarcze.

Eurostat, podając dane o pracy z listopada ubiegłego roku, dokonał rozróżnienia na stopę bezrobocia mężczyzn i kobiet. W przypadku mężczyzn znaleźliśmy się za czeskimi sąsiadami (bezrobocie rejestrowane wyniosło w Czechach 2,3 procent, a w Polsce – 3,1 procent). Natomiast stopa bezrobocia wśród kobiet i w Polsce, i u naszych południowych sąsiadów wyrównała się na poziomie 3,6 procent. Wcześniej bezrobocie kobiet było w Czechach niższe niż w Polsce.
Oba kraje mogą pochwalić się najniższym bezrobociem kobiet w całej Europie! Cieszy fakt, że polskie kobiety całkiem dobrze radzą sobie na rynku pracy. Tym bardziej, że w tych skomplikowanych, koronakryzysowych czasach, nierzadko muszą stawiać czoła życiowym wyzwaniom w podwójnej roli – zawodowej i na „etacie” prywatnym.

Nie ma róży bez kolców

Nie zapominajmy jednak, że w krajach UE nadal istnieje różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn. Wynosi ona średnio 14 procent, co zależy przede wszystkim od miejsca, stanowiska i stażu pracy. Co prawda Polska może poszczycić się „tylko” 8,5-procentową różnicą, ale w okresie pełzającej inflacji może ona nabierać newralgicznego znaczenia dla coraz mocniej obciążonego domowego budżetu.

Napływają też pewne niepokojące sygnały dotyczące sytuacji zawodowej kobiet w okresie pandemii. Z raportu MIWE wynika bowiem, że aż 87 procent firm prowadzonych przez kobiety odczuło negatywne skutki kryzysu. Badacze twierdzą, że zidentyfikowali źródła problemu. Według nich są nimi: nadreprezentacja kobiet w sektorach, w które kryzys spowodowany epidemią uderzył najmocniej oraz właśnie konieczność sprostania nowym, dodatkowym obowiązkom związanym z opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu.

Ale nie tylko. Badanie wykazało jeszcze coś innego: brak umiejętności prowadzenia biznesu online przez kobiety. Okazuje się, że nawet w tak rozwiniętym gospodarczo kraju jak Stany Zjednoczone, tylko 42 procent kobiet zajmujących się biznesem przeszło na cyfrowy model działania przedsiębiorstwa. Kobiety, co ciekawe, w ogóle niezbyt chętnie podchodzą do tej formy prowadzenia działalności biznesowej.

Osobna pula dla kobiet

Być może przynajmniej w Polsce sytuacja nieco zmieni się na lepsze dzięki programowi  Rozwój przedsiębiorczości i innowacje, stworzonemu z Funduszy Norweskich, a mającemu wspierać pozycję konkurencyjną polskich MŚP na rynku. Z tego programu 90 małych i średnich przedsiębiorstw dostanie łącznie 60 mln euro dofinansowania, z przeznaczeniem na wdrażanie innowacji. Osobne pieniądze zarezerwowano dla kobiet na realizację ich projektów biznesowych. Będą mogły je dostać te firmy, których właścicielkami – lub co najmniej współwłaścicielkami – są kobiety albo w których jedynie uczestniczą w podejmowaniu decyzji zarządczych. Jest to jednak nie tyle konstrukcja mająca za zadanie wyrównywanie szans zawodowych mężczyzn i kobiet w koronakryzysie, ile mająca promować małą przedsiębiorczość w ogóle. W tym, jak najbardziej, wspierać firmy prowadzone przez kobiety.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA