fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesPaniom w biznesie szacunek, nie tylko w Dniu Kobiet

Paniom w biznesie szacunek, nie tylko w Dniu Kobiet

Kobiety nieraz udowodniły, że w biznesie radzą sobie bardzo dobrze, skutecznie stawiając też czoła trudnościom i wyzwaniom codziennego dnia. W Polsce, w porównaniu do Europy, sytuacja zawodowa kobiet rysuje się całkiem nieźle. Jednak w koronakryzysie dały o sobie znać dodatkowe i specyficzne problemy, z którymi borykają się kobiety na rynku pracy.

Tym się już cieszyliśmy, ale nie szkodzi ucieszyć się raz jeszcze: Polska znalazła się w ścisłej czołówce 58 państw w rankingu krajów, w których warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze. Taki był wynik zeszłorocznego badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE), gdzie osobnej ocenie poddano także wkład przedsiębiorczyń z całego świata w życie społeczne i gospodarcze.

Eurostat, podając dane o pracy z listopada ubiegłego roku, dokonał rozróżnienia na stopę bezrobocia mężczyzn i kobiet. W przypadku mężczyzn znaleźliśmy się za czeskimi sąsiadami (bezrobocie rejestrowane wyniosło w Czechach 2,3 procent, a w Polsce – 3,1 procent). Natomiast stopa bezrobocia wśród kobiet i w Polsce, i u naszych południowych sąsiadów wyrównała się na poziomie 3,6 procent. Wcześniej bezrobocie kobiet było w Czechach niższe niż w Polsce.
Oba kraje mogą pochwalić się najniższym bezrobociem kobiet w całej Europie! Cieszy fakt, że polskie kobiety całkiem dobrze radzą sobie na rynku pracy. Tym bardziej, że w tych skomplikowanych, koronakryzysowych czasach, nierzadko muszą stawiać czoła życiowym wyzwaniom w podwójnej roli – zawodowej i na „etacie” prywatnym.

Nie ma róży bez kolców

Nie zapominajmy jednak, że w krajach UE nadal istnieje różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn. Wynosi ona średnio 14 procent, co zależy przede wszystkim od miejsca, stanowiska i stażu pracy. Co prawda Polska może poszczycić się „tylko” 8,5-procentową różnicą, ale w okresie pełzającej inflacji może ona nabierać newralgicznego znaczenia dla coraz mocniej obciążonego domowego budżetu.

Napływają też pewne niepokojące sygnały dotyczące sytuacji zawodowej kobiet w okresie pandemii. Z raportu MIWE wynika bowiem, że aż 87 procent firm prowadzonych przez kobiety odczuło negatywne skutki kryzysu. Badacze twierdzą, że zidentyfikowali źródła problemu. Według nich są nimi: nadreprezentacja kobiet w sektorach, w które kryzys spowodowany epidemią uderzył najmocniej oraz właśnie konieczność sprostania nowym, dodatkowym obowiązkom związanym z opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu.

Ale nie tylko. Badanie wykazało jeszcze coś innego: brak umiejętności prowadzenia biznesu online przez kobiety. Okazuje się, że nawet w tak rozwiniętym gospodarczo kraju jak Stany Zjednoczone, tylko 42 procent kobiet zajmujących się biznesem przeszło na cyfrowy model działania przedsiębiorstwa. Kobiety, co ciekawe, w ogóle niezbyt chętnie podchodzą do tej formy prowadzenia działalności biznesowej.

Osobna pula dla kobiet

Być może przynajmniej w Polsce sytuacja nieco zmieni się na lepsze dzięki programowi  Rozwój przedsiębiorczości i innowacje, stworzonemu z Funduszy Norweskich, a mającemu wspierać pozycję konkurencyjną polskich MŚP na rynku. Z tego programu 90 małych i średnich przedsiębiorstw dostanie łącznie 60 mln euro dofinansowania, z przeznaczeniem na wdrażanie innowacji. Osobne pieniądze zarezerwowano dla kobiet na realizację ich projektów biznesowych. Będą mogły je dostać te firmy, których właścicielkami – lub co najmniej współwłaścicielkami – są kobiety albo w których jedynie uczestniczą w podejmowaniu decyzji zarządczych. Jest to jednak nie tyle konstrukcja mająca za zadanie wyrównywanie szans zawodowych mężczyzn i kobiet w koronakryzysie, ile mająca promować małą przedsiębiorczość w ogóle. W tym, jak najbardziej, wspierać firmy prowadzone przez kobiety.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA