fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatPaństwa chronią swoje złoto, żeby nie skończyć jak Rosja

Państwa chronią swoje złoto, żeby nie skończyć jak Rosja

Kolejne kraje deklarują, że w ostatnich miesiącach podjęły szczególne środki ostrożności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa posiadanym rezerwom złota.

Dane na temat działań i prognoz państwowych instytucji zostały ujęte w raporcie Invesco Global Sovereign Asset Management. Opiera się on na ankietach dostarczonych przez przedstawicieli 85 państwowych funduszy majątkowych oraz 57 banków centralnych.

83 procent z nich twierdzi, że inflacja będzie dużym problemem w najbliższym roku, a 80 procent jest zdania, iż największe ryzyko w kolejnej dekadzie będzie się wiązało z napięciami geopolitycznymi.

Badane instytucje uważają, że najbardziej opłacalnymi inwestycjami w kolejnych latach będą te lokowane w projekty związane z energią odnawialną.

Jako coraz bardziej atrakcyjne kraje do lokowania majątków są wymieniane Indie, Meksyk, Indonezja i Brazylia.

Duży niepokój wśród funduszy i banków centralnych wywołało zamrożenie przez kraje Zachodu rosyjskich rezerw złota, co było elementem sankcji po ataku Rosji na Ukrainę. Instytucje obawiają się, że to samo może spotkać ich złoto znajdujące się na terytorium innych państw. Podczas gdy jeszcze w 2020 roku 50 procent ankietowanych na ten temat państw posiadało rezerwy kruszcu w swoim kraju, to teraz przetrzymuje je u siebie już 68 procent z nich.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA