fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatPaństwa chronią swoje złoto, żeby nie skończyć jak Rosja

Państwa chronią swoje złoto, żeby nie skończyć jak Rosja

Kolejne kraje deklarują, że w ostatnich miesiącach podjęły szczególne środki ostrożności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa posiadanym rezerwom złota.

Dane na temat działań i prognoz państwowych instytucji zostały ujęte w raporcie Invesco Global Sovereign Asset Management. Opiera się on na ankietach dostarczonych przez przedstawicieli 85 państwowych funduszy majątkowych oraz 57 banków centralnych.

83 procent z nich twierdzi, że inflacja będzie dużym problemem w najbliższym roku, a 80 procent jest zdania, iż największe ryzyko w kolejnej dekadzie będzie się wiązało z napięciami geopolitycznymi.

Badane instytucje uważają, że najbardziej opłacalnymi inwestycjami w kolejnych latach będą te lokowane w projekty związane z energią odnawialną.

Jako coraz bardziej atrakcyjne kraje do lokowania majątków są wymieniane Indie, Meksyk, Indonezja i Brazylia.

Duży niepokój wśród funduszy i banków centralnych wywołało zamrożenie przez kraje Zachodu rosyjskich rezerw złota, co było elementem sankcji po ataku Rosji na Ukrainę. Instytucje obawiają się, że to samo może spotkać ich złoto znajdujące się na terytorium innych państw. Podczas gdy jeszcze w 2020 roku 50 procent ankietowanych na ten temat państw posiadało rezerwy kruszcu w swoim kraju, to teraz przetrzymuje je u siebie już 68 procent z nich.

Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA