Według analizy serwisu investigate-europe.eu co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedawało broń Rosji po 2014 roku, gdy takie transakcje zostały objęte embargiem.

W latach 2014-2020 Federacja Rosyjska nabyła z unijnych krajów sprzęt wojskowy o wartości 346 milionów euro. Możliwe, że jest on obecnie wykorzystywany na Ukrainie.

Informacje na ten temat znajdują się w danych Grupy Roboczej Rady ds. Eksportu Broni Konwencjonalnej (COARM). Wśród państw, które handlowały bronią z Rosją są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania. Sprzedawały reżimowi Władimira Putina m.in. pociski, bomby, torpedy, działa, rakiety, pojazdy lądowe i okręty.

Sprzedaż była prowadzona mimo embarga (2014 r.) ograniczającego możliwość transferu broni do Rosji. Wprowadzono je po zajęciu przez ten kraj ukraińskiego Krymu i po starciach w Donbasie. W sankcjach była jednak furtka, pozwalająca na transakcje z Moskwą na podstawie kontraktów zawartych przed 2014 rokiem.

Czołowymi dostawcami broni do Rosji były Francja i Niemcy, które zarobiły na tym procederze odpowiednio 152 i 121,8 mln euro. Francja sprzedała m.in. kamery termowizyjne do ponad tysiąca czołgów oraz systemy nawigacyjne do myśliwców i helikopterów. Był to sprzęt firmy Safran and Thales, której najważniejszym udziałowcem jest francuski rząd. Paryż eksportował też do Rosji m.in. środki chemiczne i biologiczne, a także sprzęt do tłumienia zamieszek.

investigate-europe.eu

Poprzedni artykułRosja przejdzie na kryptowaluty?
Następny artykułUSA oferują miliony dolarów za informacje o rosyjskich oligarchach