fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPaństwa Unii zarobiły setki milionów na sprzedaży broni dla Rosji

Państwa Unii zarobiły setki milionów na sprzedaży broni dla Rosji

Według analizy serwisu investigate-europe.eu co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedawało broń Rosji po 2014 roku, gdy takie transakcje zostały objęte embargiem.

W latach 2014-2020 Federacja Rosyjska nabyła z unijnych krajów sprzęt wojskowy o wartości 346 milionów euro. Możliwe, że jest on obecnie wykorzystywany na Ukrainie.

Informacje na ten temat znajdują się w danych Grupy Roboczej Rady ds. Eksportu Broni Konwencjonalnej (COARM). Wśród państw, które handlowały bronią z Rosją są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania. Sprzedawały reżimowi Władimira Putina m.in. pociski, bomby, torpedy, działa, rakiety, pojazdy lądowe i okręty.

Sprzedaż była prowadzona mimo embarga (2014 r.) ograniczającego możliwość transferu broni do Rosji. Wprowadzono je po zajęciu przez ten kraj ukraińskiego Krymu i po starciach w Donbasie. W sankcjach była jednak furtka, pozwalająca na transakcje z Moskwą na podstawie kontraktów zawartych przed 2014 rokiem.

Czołowymi dostawcami broni do Rosji były Francja i Niemcy, które zarobiły na tym procederze odpowiednio 152 i 121,8 mln euro. Francja sprzedała m.in. kamery termowizyjne do ponad tysiąca czołgów oraz systemy nawigacyjne do myśliwców i helikopterów. Był to sprzęt firmy Safran and Thales, której najważniejszym udziałowcem jest francuski rząd. Paryż eksportował też do Rosji m.in. środki chemiczne i biologiczne, a także sprzęt do tłumienia zamieszek.

investigate-europe.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA