fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPaństwa Unii zarobiły setki milionów na sprzedaży broni dla Rosji

Państwa Unii zarobiły setki milionów na sprzedaży broni dla Rosji

Według analizy serwisu investigate-europe.eu co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedawało broń Rosji po 2014 roku, gdy takie transakcje zostały objęte embargiem.

W latach 2014-2020 Federacja Rosyjska nabyła z unijnych krajów sprzęt wojskowy o wartości 346 milionów euro. Możliwe, że jest on obecnie wykorzystywany na Ukrainie.

Informacje na ten temat znajdują się w danych Grupy Roboczej Rady ds. Eksportu Broni Konwencjonalnej (COARM). Wśród państw, które handlowały bronią z Rosją są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania. Sprzedawały reżimowi Władimira Putina m.in. pociski, bomby, torpedy, działa, rakiety, pojazdy lądowe i okręty.

Sprzedaż była prowadzona mimo embarga (2014 r.) ograniczającego możliwość transferu broni do Rosji. Wprowadzono je po zajęciu przez ten kraj ukraińskiego Krymu i po starciach w Donbasie. W sankcjach była jednak furtka, pozwalająca na transakcje z Moskwą na podstawie kontraktów zawartych przed 2014 rokiem.

Czołowymi dostawcami broni do Rosji były Francja i Niemcy, które zarobiły na tym procederze odpowiednio 152 i 121,8 mln euro. Francja sprzedała m.in. kamery termowizyjne do ponad tysiąca czołgów oraz systemy nawigacyjne do myśliwców i helikopterów. Był to sprzęt firmy Safran and Thales, której najważniejszym udziałowcem jest francuski rząd. Paryż eksportował też do Rosji m.in. środki chemiczne i biologiczne, a także sprzęt do tłumienia zamieszek.

investigate-europe.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA