fbpx
środa, 18 września, 2024
Strona głównaŚwiatPaństwa Unii zarobiły setki milionów na sprzedaży broni dla Rosji

Państwa Unii zarobiły setki milionów na sprzedaży broni dla Rosji

Według analizy serwisu investigate-europe.eu co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedawało broń Rosji po 2014 roku, gdy takie transakcje zostały objęte embargiem.

W latach 2014-2020 Federacja Rosyjska nabyła z unijnych krajów sprzęt wojskowy o wartości 346 milionów euro. Możliwe, że jest on obecnie wykorzystywany na Ukrainie.

Informacje na ten temat znajdują się w danych Grupy Roboczej Rady ds. Eksportu Broni Konwencjonalnej (COARM). Wśród państw, które handlowały bronią z Rosją są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania. Sprzedawały reżimowi Władimira Putina m.in. pociski, bomby, torpedy, działa, rakiety, pojazdy lądowe i okręty.

Sprzedaż była prowadzona mimo embarga (2014 r.) ograniczającego możliwość transferu broni do Rosji. Wprowadzono je po zajęciu przez ten kraj ukraińskiego Krymu i po starciach w Donbasie. W sankcjach była jednak furtka, pozwalająca na transakcje z Moskwą na podstawie kontraktów zawartych przed 2014 rokiem.

Czołowymi dostawcami broni do Rosji były Francja i Niemcy, które zarobiły na tym procederze odpowiednio 152 i 121,8 mln euro. Francja sprzedała m.in. kamery termowizyjne do ponad tysiąca czołgów oraz systemy nawigacyjne do myśliwców i helikopterów. Był to sprzęt firmy Safran and Thales, której najważniejszym udziałowcem jest francuski rząd. Paryż eksportował też do Rosji m.in. środki chemiczne i biologiczne, a także sprzęt do tłumienia zamieszek.

investigate-europe.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA