fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPaństwo ratuje największego niemieckiego importera gazu

Państwo ratuje największego niemieckiego importera gazu

Kanclerz Olaf Scholz przedstawił plan ratunkowy dla przedsiębiorstwa Uniper, zajmującego się sprowadzaniem do Niemiec gazu.

Władze w Berlinie przeznaczyły na wsparcie firmy 15 miliardów euro. Nabyły 30 procent udziałów w przedsiębiorstwie od fińskiej spółki Fortum, która tym samym zmniejszyła swój udział z 80 do 56 procent. Ponadto rząd zwiększył linię kredytową dla gazowego giganta z 7 do 9 miliardów euro.

Dzięki zmianom Uniper będzie mógł w większym niż dotychczas stopniu przerzucić rosnące ceny surowców na końcowych odbiorców. Kanclerz zapowiedział jednoczesne uruchomienie specjalnych programów socjalnych, które mają zminimalizować wpływ większych kosztów gazu na portfele najuboższych mieszkańców kraju.

Po ogłoszeniu nacjonalizacji wartość akcji Uniper spadły o ponad 30 procent. Jednocześnie firma zapowiedziała podjęcie kroków prawnych wobec Gazpromu za ograniczenie dostaw surowca.

Upadek koncernu zagroziłby dostawom gazu dla konsumentów. Obecnie Uniper zaopatruje liczne zakłady komunalne, dostawców regionalnych i przedsiębiorstwa przemysłowe. W obliczu braku surowca z Federacji Rosyjskiej, Uniper – aby realizować umowy ze swoimi odbiorcami – musi kupować gaz po znacznie wyższych cenach niż dotychczas.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA