Aż 60 tys. kontroli chce w 2024 roku przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy – zapowiedziano w „Programie działania PIP na rok 2024”. Dokument uwzględnia najnowsze zmiany przepisów, a przede wszystkim propozycje zgłoszone przez partnerów społecznych i instytucjonalnych.
Główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wyjaśniła, że podstawą dla programu były zalecenia formułowane przez Radę Ochrony Pracy oraz komisje sejmowe, ale uwzględniono w nim też plany działania Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, a także założenia strategii Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
W 2024 r. planujemy przeprowadzić ogółem 60 tys. kontroli. W ramach zadań koordynowanych centralnie różnymi formami działań prewencyjno-promocyjnych zamierzamy objąć przynajmniej 35 tysięcy podmiotów: pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów, studentów i innych odbiorców działań
– zdradził z kolei wiceszef inspekcji Jarosław Leśniewski.
W programie wskazano, że nowe działania kontrolne związane z technicznym bezpieczeństwem pracy są planowane w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), ciepłowniami i elektrociepłowniami zasilanymi paliwami stałymi (węgiel, biomasa, paliwa RDF) oraz w sektorze zajmującym się magazynowaniem, sprzedażą i przetwórstwem złomu metali.
PIP wskazała, że w związku z nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych kontynuowane będą kontrole wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz kontrole ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.