fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajPaństwowa Inspekcja Pracy ma ambitne plany na rok 2023

Państwowa Inspekcja Pracy ma ambitne plany na rok 2023

W 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy chce priorytetyzować m.in. walkę z mobbingiem w miejscu pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plany na 2023 r., z których wynika, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy w zakładach pracy przeprowadzonych zostanie aż 60 tys. kontroli. Jak podaje PulsHR różnymi formami działań prewencyjnych objętych zostanie przynajmniej 35 tys. podmiotów.

PIP skupi się przede wszystkim na rozpatrywaniu skarg pracowników, tym bardziej, że ich liczba utrzymuje się na wysokim poziomie. Według inspekcji może to być sygnał niepokojącej sytuacji w sferze ochrony pracy, ale też rosnącej świadomości prawnej pracowników. W związku z utrzymującym się wysokim poziomem nieprawidłowości i społecznych skutków uchybień PIP będzie kontrolowała prawidłowość zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, ale będzie też chciała ograniczyć liczbę naruszeń przepisów o czasie pracy. Inspekcja przyjrzy się również temu, czy polscy pracodawcy prawidłowo wypłacają wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy.

W 2023 r. PIP zajmie się też problemem mobbingu w pracy, który staje się w Polsce coraz powszechniejszy. Według badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl aż 40 proc. Polaków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyło sytuacji o charakterze stricte mobbingowym.

W planach PIP na rok 2023 jest także walka z nielegalnym zatrudnieniem. Odpowiednie działania będą podejmowane m.in. w zakładach pracy powierzających pracę cudzoziemcom z tzw. państw trzecich (szczególnie z Ukrainy).

Dane PIP mówią, że w 2021 r. w Polsce doszło do przeszło 42 tys. naruszeń praw pracowniczych, czyli o niemal 6 tys. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: PulsHR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA