fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajPaństwowa Inspekcja Pracy ma ambitne plany na rok 2023

Państwowa Inspekcja Pracy ma ambitne plany na rok 2023

W 2023 r. Państwowa Inspekcja Pracy chce priorytetyzować m.in. walkę z mobbingiem w miejscu pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plany na 2023 r., z których wynika, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy w zakładach pracy przeprowadzonych zostanie aż 60 tys. kontroli. Jak podaje PulsHR różnymi formami działań prewencyjnych objętych zostanie przynajmniej 35 tys. podmiotów.

PIP skupi się przede wszystkim na rozpatrywaniu skarg pracowników, tym bardziej, że ich liczba utrzymuje się na wysokim poziomie. Według inspekcji może to być sygnał niepokojącej sytuacji w sferze ochrony pracy, ale też rosnącej świadomości prawnej pracowników. W związku z utrzymującym się wysokim poziomem nieprawidłowości i społecznych skutków uchybień PIP będzie kontrolowała prawidłowość zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, ale będzie też chciała ograniczyć liczbę naruszeń przepisów o czasie pracy. Inspekcja przyjrzy się również temu, czy polscy pracodawcy prawidłowo wypłacają wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy.

W 2023 r. PIP zajmie się też problemem mobbingu w pracy, który staje się w Polsce coraz powszechniejszy. Według badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl aż 40 proc. Polaków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyło sytuacji o charakterze stricte mobbingowym.

W planach PIP na rok 2023 jest także walka z nielegalnym zatrudnieniem. Odpowiednie działania będą podejmowane m.in. w zakładach pracy powierzających pracę cudzoziemcom z tzw. państw trzecich (szczególnie z Ukrainy).

Dane PIP mówią, że w 2021 r. w Polsce doszło do przeszło 42 tys. naruszeń praw pracowniczych, czyli o niemal 6 tys. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: PulsHR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA