Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zapowiedziała we wtorek w Sejmie, że w 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi około 60 tys. kontroli, z których większość będzie efektem skarg kierowanych do inspekcji. Poza tym prowadzone będą też oczywiście kontrole planowe.
Katarzyna Łażewska-Hrycko przekazała sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, że PIP planuje z różnymi formami działań prewencyjnych dotrzeć do co najmniej 35 tys. podmiotów. W tej grupie będą zarówno pracodawcy i przedsiębiorcy, jak i pracownicy, rolnicy indywidualni, ale też uczniowie i studenci. Zgodnie z jej zapowiedzią przeprowadzone zostaną np. kontrole ukierunkowane na przestrzeganie przepisów o czasie pracy pracowników administracyjnych w sądach i prokuraturach.
Główny Inspektor Pracy dodała, że podobnie jak w przeszłości większość kontroli będzie wynikiem skarg kierowanych do PIP, a tych wpływa bardzo dużo, co może być wynikiem rosnącej świadomości pracowników, którzy coraz częściej domagają się respektowania swoich praw.
Ważnym elementem naszych działań będzie realizacja zadań związanych z kontrolą legalności zatrudnienia zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Jak zawsze uzupełnieniem działań kontrolno-nadzorczych są zadania o charakterze doradczo-prewencyjnym. Jedną z nowości stanie się w najbliższym czasie projekt informacyjny „Ekspozycja pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy”
– powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko.
Okrągła rocznica PIP
W 2024 roku przypada 105. rocznica utworzenia PIP i z tej okazji zaplanowano obchody jubileuszowe pod hasłem „Nowoczesny wymiar ochrony pracy”. W związku z tym na terenie całej Polski zorganizowany zostanie cykl konferencji naukowych poświęconych najbardziej istotnym kwestiom związanym z zapewnieniem bezpiecznych i godnych warunków pracy w Polsce w kontekście nowych wyzwań, jakie stoją przed zmieniającym się światem pracy.