fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajPaństwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole

Główny Inspektor Pracy przewiduje, że w 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi około 60 tys. kontroli w zakładach pracy na terenie Polski.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zapowiedziała we wtorek w Sejmie, że w 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi około 60 tys. kontroli, z których większość będzie efektem skarg kierowanych do inspekcji. Poza tym prowadzone będą też oczywiście kontrole planowe.

Katarzyna Łażewska-Hrycko przekazała sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, że PIP planuje z różnymi formami działań prewencyjnych dotrzeć do co najmniej 35 tys. podmiotów. W tej grupie będą zarówno pracodawcy i przedsiębiorcy, jak i pracownicy, rolnicy indywidualni, ale też uczniowie i studenci. Zgodnie z jej zapowiedzią przeprowadzone zostaną np. kontrole ukierunkowane na przestrzeganie przepisów o czasie pracy pracowników administracyjnych w sądach i prokuraturach.

Główny Inspektor Pracy dodała, że podobnie jak w przeszłości większość kontroli będzie wynikiem skarg kierowanych do PIP, a tych wpływa bardzo dużo, co może być wynikiem rosnącej świadomości pracowników, którzy coraz częściej domagają się respektowania swoich praw.

Ważnym elementem naszych działań będzie realizacja zadań związanych z kontrolą legalności zatrudnienia zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Jak zawsze uzupełnieniem działań kontrolno-nadzorczych są zadania o charakterze doradczo-prewencyjnym. Jedną z nowości stanie się w najbliższym czasie projekt informacyjny „Ekspozycja pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy”

– powiedziała Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Okrągła rocznica PIP

W 2024 roku przypada 105. rocznica utworzenia PIP i z tej okazji zaplanowano obchody jubileuszowe pod hasłem „Nowoczesny wymiar ochrony pracy”. W związku z tym na terenie całej Polski zorganizowany zostanie cykl konferencji naukowych poświęconych najbardziej istotnym kwestiom związanym z zapewnieniem bezpiecznych i godnych warunków pracy w Polsce w kontekście nowych wyzwań, jakie stoją przed zmieniającym się światem pracy.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA