fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiPapierosy mocno podrożeją?

Papierosy mocno podrożeją?

Unia Europejska chce podnieść podatki na papierosy i podgrzewacze tytoniu – donosi Radio Zet.

Radio Zet, powołując się na „Financial Times”, donosi że Komisja Europejska chce bardziej opodatkować tytoń i e-papierosy, aby (przede wszystkim) dbać o zdrowie Europejczyków. Jeśli plany Brukseli się ziszczą, to polscy palacze będą musieli liczyć się z podwyżkami rzędu nawet… 100 proc.

Według „Financial Times” minimalna akcyza za paczkę 20 papierosów w Unii Europejskiej miałaby wzrosnąć nawet o 3,6 euro, czyli ponad 16 złotych. Dzisiaj paczka papierosów w Polsce kosztuje właśnie około 15 złotych. Podatkiem mają zostać objęte także waporyzatory. Według szacunków dziennika nowe podatki mają przynieść budżetom państw członkowskich dodatkowe 9,3 mld złotych.

Co ciekawe, projektowane przepisy dotyczą głównie krajów, gdzie akcyza na tytoń jest relatywnie niska i mowa tutaj również o Polsce. Poza nami „problem” ten dotyczy na przykład Bułgarii, Słowacji i Węgier. Według informacji Radia Zet droga do przyjęcia nowej akcyzy jest długa i można spodziewać się sprzeciwu ze strony państw członkowskich.

Radio Zet wyjaśnia, że Unia podnosząc podatek na tytoń chce zmniejszyć jego sprzedaż i poprawić zdrowie Europejczyków. Zgodnie z założeniami Brukseli do 2040 r. odsetek palących w Europie ma się zmniejszyć do zaledwie 5 proc. społeczeństwa. Badanie CBOS z 2019 r. wykazało natomiast, że papierosy pali 26 proc. dorosłych Polaków. Co piąty z nas robi to regularnie, a co dwudziesty okazjonalnie.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

O jaką dokumentację musi zadbać przedsiębiorca korzystający z ulg strefowych

Przedsiębiorcy działający w specjalnych stref ekonomicznych i korzystający z ulg przeznaczonych dla tej grupy firm, muszą prowadzić księgi rachunkowe tak, aby możliwe było precyzyjne ustalenie przychodów i kosztów z działalności prowadzonej na terenie strefy, jak i poza nią.
3 MIN CZYTANIA

Obniżony VAT dla branży beauty coraz bliżej

Ministerstwo Finansów zdradziło szczegóły na temat przygotowywanej obniżki stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne, którą obiecywał premier Donald Tusk.
2 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA