fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowiePapierosy produktem luksusowym

Papierosy produktem luksusowym

Rząd Królestwa Niderlandów chce oduczyć Holendrów palenia tytoniu przez olbrzymie podniesienie cen papierosów.

Dzisiaj papierosy w Niderlandach pali ok. 20 proc. społeczeństwa. Sekretarz ds. zdrowia publicznego i sportu Maarten van Ooijen liczy natomiast, że dzięki wyższym cenom tytoniu w 2040 r. odsetek palaczy zmniejszy się do zaledwie 7 proc. Z kolei ogólna strategia rządu zakłada obniżenie tego odsetka do nawet 5 proc.

Rząd premiera Marka Rutte chce osiągnąć ten cel m.in. przez stopniowe podnoszenie cen papierosów z obecnych 8 euro za paczkę do nawet 47 euro w 2040 r. Jak dotąd rząd zdążył ustalić, że do 2025 r. paczka papierosów ma kosztować 10 euro, a od 2024 r. supermarkety w całym kraju nie będą mogły sprzedawać papierosów i wyrobów tytoniowych.

Powyższe pomysły wpisują się w ogólną politykę rządu Niderlandów, który chce promować wśród obywateli zdrowy tryb życia. Dotychczas w Niderlandach zakazano palenia na wszystkich stacjach kolejowych, a także nakazano sprzedaż papierosów oraz tytoniu wyłącznie w neutralnych, brązowych opakowaniach. Ma to zmniejszyć atrakcyjność palenia w społeczeństwie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA