fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowiePapierosy produktem luksusowym

Papierosy produktem luksusowym

Rząd Królestwa Niderlandów chce oduczyć Holendrów palenia tytoniu przez olbrzymie podniesienie cen papierosów.

Dzisiaj papierosy w Niderlandach pali ok. 20 proc. społeczeństwa. Sekretarz ds. zdrowia publicznego i sportu Maarten van Ooijen liczy natomiast, że dzięki wyższym cenom tytoniu w 2040 r. odsetek palaczy zmniejszy się do zaledwie 7 proc. Z kolei ogólna strategia rządu zakłada obniżenie tego odsetka do nawet 5 proc.

Rząd premiera Marka Rutte chce osiągnąć ten cel m.in. przez stopniowe podnoszenie cen papierosów z obecnych 8 euro za paczkę do nawet 47 euro w 2040 r. Jak dotąd rząd zdążył ustalić, że do 2025 r. paczka papierosów ma kosztować 10 euro, a od 2024 r. supermarkety w całym kraju nie będą mogły sprzedawać papierosów i wyrobów tytoniowych.

Powyższe pomysły wpisują się w ogólną politykę rządu Niderlandów, który chce promować wśród obywateli zdrowy tryb życia. Dotychczas w Niderlandach zakazano palenia na wszystkich stacjach kolejowych, a także nakazano sprzedaż papierosów oraz tytoniu wyłącznie w neutralnych, brązowych opakowaniach. Ma to zmniejszyć atrakcyjność palenia w społeczeństwie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA