fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPapież Franciszek wzywa do nowego modelu „kapitalizmu włączającego”

Papież Franciszek wzywa do nowego modelu „kapitalizmu włączającego”

Według papieża, sprawiedliwa ekonomia „pozwoliłaby każdej osobie na udział w zasobach tego świata i miałaby możliwość wykorzystania swojego potencjału”. Tak wyraził się Franciszek w przemówieniu do uczestników spotkania Rady Kapitalizmu Włączającego w Rzymie. Rada powstała w 2016 r. i promuje powstawanie i budowanie humanitarnej gospodarki, przyczyniającej się do eliminacji globalnego ubóstwa.

Papież przyznał, że biznes to szlachetne powołanie, nakierowane na wytwarzanie bogactwa i ulepszanie świata i może służyć wspólnemu dobru poprzez tworzenie miejsc pracy oraz eliminowanie biedy. Zaznaczył też , że ekonomista powinien koncentrować się na dobru osoby ludzkiej, a system gospodarczy powinien mieć na uwadze problemy etyczne, w przeciwnym razie prowadzi jedynie  ,,kulturę konsumpcji i marnotrawstwa”.

Ponadto Franciszek wspomniał, że sprawiedliwe systemy gospodarcze mają na uwadze rosnący poziom ubóstwa. W czerwcu ubiegłego roku papież stwierdził, że wraz z upływem czasu liczba biednych ludzi rośnie, a nie maleje.  Jednakże raport Brookings Institution dowodzi, że rok 2019 rozpoczął się najniższym w historii ludzkości wskaźnikiem występowania skrajnego ubóstwa – na poziomie mniejszym niż 8 procent. W dzisiejszym świecie mniej niż dziesięć procent globalnej populacji żyje w skrajnym ubóstwie, zgodnie z powszechnie stosowaną „międzynarodową linią ubóstwa”, według której ludzie są uważani za „skrajnie ubogich”, jeśli żyją za mniej niż 1,90 USD dziennie. Dla porównania, w 1800 r. prawie 90 procent ludności świata utrzymywało się za mniej niż 1 USD dziennie. Warto jednak  zauważyć, że ogromna większość ludzi znajduje się pośrodku. Poszukiwanie przyczyn ubóstwa nie ma sensu, warto natomiast zastanowić się nad wdrażaniem  i propagowaniem przyczyn dobrobytu.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA