fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaFinanseParadoks inflacyjny w Polsce. Na czym polega?

Paradoks inflacyjny w Polsce. Na czym polega?

Płace w Polsce rosną i wyglądają coraz lepiej na tle Unii Europejskiej – wynika z artykułu opublikowanego przez Business Insider Polska.

Wraz z rosnącą inflacją w ostatnich miesiącach w Polsce rosły płace, choć słabiej niż wynosi wzrost cen. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu inflacja wyniosła 16,1 proc., podczas gdy wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 12,7 proc. To oznacza spadek realnej płacy o 2,9 proc.

Analiza Business Insider Polska wykazała, że w wyniku podwyżek płac, które następowały w Polsce w ostatnich miesiącach, dzisiaj Polacy zarabiają średnio o 116 euro więcej niż rok temu. To oznacza, że wzrost wynagrodzeń w naszym kraju był znacznie wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej.

„Według danych Eurostatu za drugi kwartał br. liczona w euro płaca godzinowa w Polsce wzrosła o 11 proc. rok do roku, podczas gdy w całej Unii wzrost był zaledwie 3,5-procentowy. Oznacza to, że nasze wynagrodzenia rosły szybciej o aż 7,2 proc. w porównaniu ze średnią unijną” – czytamy w Business Insider Polska.

Analitycy portalu zauważają jednak, że zarobki w krajach Unii rosną najszybciej tam, gdzie jest wysoka inflacja. Dla przykładu w Bułgarii, gdzie inflacja we wrześniu wyniosła 18,7 proc., płaca godzinowa wzrosła aż o 19,1 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Aktualnie przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 42 proc. średniej unijnej. Dla porównania – w Czechach jest to 52 proc., w Niemczech już 128 proc., a w Danii nawet 160 proc.

Źródło: businessinsider.com.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA