fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaKraj„Paragony grozy” to szkodliwy wymysł?

„Paragony grozy” to szkodliwy wymysł?

Północna Izba Gospodarcza apeluje, aby porzucić niezrozumiałe kompleksy i przestać się wstydzić polskiej turystyki.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk zaapelowała, aby przestać straszyć Polaków drożyzną w polskich miejscowościach turystycznych. W jej opinii jest to działanie niezrozumiałe i szkodliwe dla całego sektora turystycznego.

Szefowa Izby wskazała, że dzisiaj turystyka stanowi aż 15 proc. zachodniopomorskiego PKB i zniechęcanie turystów do przyjeżdżania nad polskie morze sprawia, że tamtejsi przedsiębiorcy tracą klientów.

Ile można narzekać na paragony grozy? Ile można zwracać uwagę na najdroższe oferty, jakie oferują hotele w regionie? Jeżeli ktoś ma ochotę na weekend w Hiltonie, to oczywiście ma do tego prawo, ale w Kołobrzegu, Świnoujściu czy w Międzyzdrojach można wypocząć za naprawdę rozsądne pieniądze. Na polską turystykę w ostatnich dwóch latach prowadzona jest niezrozumiała dla mnie nagonka. Efekt jest taki, że turystów z Polski jest w tym roku mniej nad polskim morzem. To sytuacja dla mnie zaskakująca i niezrozumiała

– powiedziała Hanna Mojsiuk.

Zdaniem przedstawicielki biznesu Polska nie powinna wstydzić się swojego pasa nadmorskiego, a polskie kurorty nie są gorsze od albańskich, bułgarskich i niektórych hiszpańskich.

Paragony grozy to nagonka?

W podobnym tonie wypowiedział się prezes oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu Piotr Kośmider, który wskazał, że polskie morze jest doceniane przez turystów z zagranicy, którzy nie tylko chwalą jakość i atrakcyjność hoteli, ale też czystość kurortów. Jednocześnie odniósł się on do tematu paragonów grozy, które także jego zdaniem są nagonką na przedsiębiorców.

To krzywdzące, bo sprawdziłem dokładnie ceny w Mielnie, Kołobrzegu, Międzyzdrojach czy w Świnoujściu i nie ma mowy o tym, by były one radykalnie podwyższone w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ceny usług hotelowych są nawet niższe niż przed rokiem. Musimy więc głośno krzyczeć, że Bałtyk jest piękny, że warto tu przyjechać i korzystać z naszych atrakcji

– powiedział Piotr Kośmider.

Według danych Północnej Izby Gospodarczej tegoroczny sezon dla nadmorskich przedsiębiorców jest trudniejszy, a obłożenie w hotelach waha się od 50 do 90 proc., czyli jest mniejsze niż w pandemicznym roku 2021. Według branży nie jest to skutek wyższych cen, które mocno się nie zmieniły, a właśnie opisywanej nagonki.

Źródło: Północna Izba

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA