fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatParaliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.

Korea Południowa ma wśród krajów OECD jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców, dlatego rząd chce zwiększyć liczbę miejsc w szkołach medycznych. Jednak lekarze sprzeciwiają się perspektywie większej konkurencji – twierdzą obserwatorzy.

W kraju funkcjonuje w dużej mierze sprywatyzowany system opieki zdrowotnej, w którym większość procedur jest powiązana z opłatami ubezpieczeniowymi, a ponad 90 procent szpitali to szpitale prywatne.

Boją się konkurencji

Koreańscy lekarze należą do najlepiej opłacanych na świecie. Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za 2022 r. pokazują, że przeciętny specjalista w szpitalu publicznym zarabia prawie 200 000 dolarów rocznie – to  wynagrodzenie znacznie przekraczające średnią krajową. Jednak obecnie na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 2,5 lekarza, co stanowi drugi (po Meksyku) najniższy wskaźnik w grupie krajów OECD.

„Więcej lekarzy oznacza dla nich większą konkurencję i mniejsze dochody… dlatego sprzeciwiają się propozycji zwiększenia liczby lekarzy” – uważa profesor Kwon Soon-man, ekspert ds. zdrowia publicznego na Uniwersytecie Narodowym w Seulu.

Deficyt lekarzy

W kraju krytycznie brakuje lekarzy na prowincji oraz w specjalnościach takich jak pediatria i położnictwo, które są postrzegane jako mniej lukratywne dziedziny w porównaniu z np. dermatologią i chirurgią plastyczną.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że 19 lutego prawie 6500 stażystów i rezydentów – około połowa młodych lekarzy – złożyło rezygnację. Z tej grupy około 1600 lekarzy nie pojawiło się w pracy. Organizatorzy protestu – Koreańskie Stowarzyszenie Medyczne oraz Koreańskie Stowarzyszenie Stażystów i Rezydentów – nawołują członków do całkowitego zaprzestania pracy.

Rząd wraz z prezydentem Yoon Suk-yeolem nakazał lekarzom powrót do pracy potępiając strajki, które – jego zdaniem – „biorą za zakładników życie i zdrowie ludzi”. Poinformowano, że znane są przypadki, w których operacje onkologiczne już zostały przełożone ze względu na strajki. Południowokoreańskie media również donoszą o przypadkach konieczności wypisania pacjentów ze szpitali lub przeniesienia ich do innych placówek.

Młodzi lekarze stanowią trzon personelu oddziałów ratunkowych, a koreańskie media podają, że strajk objął nawet 37 procent lekarzy w największych szpitalach w Seulu.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA