fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatParlament Europejski chce mieć nową siedzibę za miliony euro

Parlament Europejski chce mieć nową siedzibę za miliony euro

Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o wynajęciu kolejnego potężnego budynku w Strasburgu, który ma być siedzibą administracji tej instytucji.

Komisja podjęła decyzję o wynajmie obiektu 26 głosami za i 11 przeciw. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Prawie 2 miliony euro z naszych podatków

Wybór dotyczył budynku Osmose w Strasburgu. Mają w nim pracować osoby zajmujące się sprawami administracyjnymi Parlamentu Europejskiego. Nie nadaje się do innych celów, ponieważ brakuje mu sal i przestrzeni np. do prowadzenia rozmów trójstronnych.

Za pozyskaniem obiektu lobbowali francuscy politycy, którzy chcą w ten sposób umocnić obecność unijnych instytucji w swoim mieście.

Cena wynajmu obiektu wynosi 700 tys. euro rocznie, ale z uwzględnieniem kosztów sprzątania i ochrony sięgnie finalnie 1,9 mln euro.

Obiekt ma być w pierwszej kolejności kupiony przez rząd Francji, a następnie wypożyczony unijnej instytucji. Zgodnie z przygotowywaną umową władze w Paryżu będą go mogły sprzedać w dowolnym momencie, ale gdyby miało do tego dojść, to Parlament Europejski będzie miał prawo do pierwokupu. Gdyby to jednak PE chciał wypowiedzieć umowę, musi na to poczekać co najmniej 18 lat.

Parlament Europejski ma już… 27 obiektów!

Obecnie Parlament Europejski dysponuje 27 budynkami. 17 znajduje się w Brukseli, 5 w Strasburgu i 5 w Luksemburgu.

W 1992 roku ustalono, że deputowani i personel (obecnie w sumie ok. 2,5 tysiąca osób) będą na tydzień każdego miesiąca pracy przenosić się do Strasburga. Warunki te ustalono, aby spełnić oczekiwania Francji, która chciała, by prace tej instytucji odbywały się też na jej terytorium.

Szacuje się, że gdyby siedziba PE znajdowała się tylko w jednym miejscu (Brukseli) to zaoszczędzono by 114 mln euro rocznie. A dodatkowo na sprzedaży obiektów w Strasburgu można byłoby zarobić kolejne 616 mln euro.

euobserver.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA