fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatParlament Europejski chce mieć nową siedzibę za miliony euro

Parlament Europejski chce mieć nową siedzibę za miliony euro

Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o wynajęciu kolejnego potężnego budynku w Strasburgu, który ma być siedzibą administracji tej instytucji.

Komisja podjęła decyzję o wynajmie obiektu 26 głosami za i 11 przeciw. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Prawie 2 miliony euro z naszych podatków

Wybór dotyczył budynku Osmose w Strasburgu. Mają w nim pracować osoby zajmujące się sprawami administracyjnymi Parlamentu Europejskiego. Nie nadaje się do innych celów, ponieważ brakuje mu sal i przestrzeni np. do prowadzenia rozmów trójstronnych.

Za pozyskaniem obiektu lobbowali francuscy politycy, którzy chcą w ten sposób umocnić obecność unijnych instytucji w swoim mieście.

Cena wynajmu obiektu wynosi 700 tys. euro rocznie, ale z uwzględnieniem kosztów sprzątania i ochrony sięgnie finalnie 1,9 mln euro.

Obiekt ma być w pierwszej kolejności kupiony przez rząd Francji, a następnie wypożyczony unijnej instytucji. Zgodnie z przygotowywaną umową władze w Paryżu będą go mogły sprzedać w dowolnym momencie, ale gdyby miało do tego dojść, to Parlament Europejski będzie miał prawo do pierwokupu. Gdyby to jednak PE chciał wypowiedzieć umowę, musi na to poczekać co najmniej 18 lat.

Parlament Europejski ma już… 27 obiektów!

Obecnie Parlament Europejski dysponuje 27 budynkami. 17 znajduje się w Brukseli, 5 w Strasburgu i 5 w Luksemburgu.

W 1992 roku ustalono, że deputowani i personel (obecnie w sumie ok. 2,5 tysiąca osób) będą na tydzień każdego miesiąca pracy przenosić się do Strasburga. Warunki te ustalono, aby spełnić oczekiwania Francji, która chciała, by prace tej instytucji odbywały się też na jej terytorium.

Szacuje się, że gdyby siedziba PE znajdowała się tylko w jednym miejscu (Brukseli) to zaoszczędzono by 114 mln euro rocznie. A dodatkowo na sprzedaży obiektów w Strasburgu można byłoby zarobić kolejne 616 mln euro.

euobserver.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA