fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseParlament Europejski chce zmian w funduszu odbudowy

Parlament Europejski chce zmian w funduszu odbudowy

„Hamulec bezpieczeństwa” zaprojektowany w celu zablokowania wypłaty pieniędzy w zamian za reformy w taki sposób, by zadowolić holenderskiego premiera Marka Rutte, będzie przede wszystkim „przyciskiem nuklearnym”, którego być może nigdy nie trzeba będzie nacisnąć i którego konsekwencje będą ograniczone.

Według europejskich źródeł dyplomatycznych to Komisja Europejska będzie ostatecznie miała ostatnie słowo, jeśli chodzi o blokowanie transz pieniędzy, chociaż uruchomienie tego „hamulca bezpieczeństwa” może opóźnić nadejście pieniędzy, co może być kluczowe w niektórych przypadkach i powodować sytuację upokorzenia państwa postawionego pod pręgierzem.

Czy jeden kraj może wnieść o opóźnienie płatności?

Zgodnie z uzgodnieniami, za przeprowadzenie pierwszej analizy planów reform przesłanych przez rządy europejskie będzie odpowiadać Komisja Europejska. Analiza ta musi również zostać zatwierdzona przez europejskich partnerów większością kwalifikowaną (55% głosów od poszczególnych krajów i poparcie krajów o łącznej populacji powyżej 65%). Dzięki temu systemowi pięć najbardziej oszczędnych krajów (Holandia, Austria, Dania, Szwecja i Finlandia) będzie potrzebować więcej sojuszników do blokowania pieniędzy w pierwszej fazie. Zatwierdzony tekst pozostawia wyjątkową furtkę dla „jednego lub więcej krajów” na wezwanie danego kraju do udzielenia wyjaśnień pozostałym głowom państw podczas szczytu, w przypadku „poważnych odchyleń” planów reform.

Organ wykonawczy wspólnoty nie podziela kryterium, że jeden partner może wnieść o opóźnienie płatności, przynajmniej tymczasowo, do czasu, gdy przywódcy europejscy nie omówią szczegółowo tej kwestii. Proces ten nie może zostać opóźniony o więcej niż trzy miesiące po tym, jak Komisja zwróci się do Komitetu Ekonomiczno-Finansowego z prośbą o decyzję.

Kłócić się, ale nie decydować

Europejskie źródła dyplomatyczne zwracają uwagę na staranny dobór czasownika. Szefowie państw i rządów mogą „dyskutować”, ale nigdy nie „decydować”. Dlatego to Komisja Europejska będzie miała ostatnie słowo, mimo że Rutte wielokrotnie zarzucał Komitetowi Wykonawczemu Wspólnoty nadmierne rozluźnienie nadzoru. Te same źródła wyjaśniają, że jednomyślne zatwierdzenie przez Dwudziestu Siedmiu, zgodnie z wolą Holandii, jest sprzeczne z postanowieniami traktatów europejskich.

Po bolesnym pięciodniowym szczycie Parlament Europejski musi przed końcem roku dać zielone światło, aby porozumienie nie pozostało tylko na papierze. Dziś odbędzie się debata na posiedzeniu plenarnym i rezolucja zostanie zatwierdzona. Przewodniczący Europarlamentu David Sassoli przyznał wczoraj, że jest ogólnie usatysfakcjonowany, ale zażądał różnych zmian od szefów państw i rządów jako warunku parlamentarnego zielonego światła. – Jest wiele punktów, które Parlament chce w konstruktywny sposób poruszyć, aby spróbować naprawić niektóre błędy – powiedział Sassoli.

Źródło: „La Razon”/Mirentxu Arroqui

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA