Parlament Europejski uznał za konieczne wprowadzenie nowych unijnych podatków.

Parlament Europejski przyjął ujednolicenie stawki podatku od odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych (podatku od plastiku), ujednolicenie stawki podatku od przychodów z systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych (podatku od przychodów z systemu emisji dwutlenku węgla), ujednolicenie stawki podatku od udziału w zyskach podlegających opodatkowaniu osób prawnych (podatku od dywidend), nowy podatek – opłata od importu emisji gazów cieplarnianych, nowy podatek – opłata cyfrowa, nowy podatek – od transakcji finansowych.

Politycy Konfederacji zaapelowali w tej sprawie do polskiego rządu, szczególnie do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, o zawetowanie nowych obciążeń.

Apelujemy do rządu Mateusza Morawieckiego, do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, o to, żeby sprzeciwiła się tym podatkom, tej polityce fiskalnej Unii Europejskiej. Tych nowych obciążeń nam nie potrzeba – powiedział poseł Krzysztof Tuduj.

– Można z UE sympatyzować lub nie, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie może przyznać, że kolejne podatki unijne będą czymś pozytywnym dla Polaków i polskiej gospodarki. Nie będą, dlatego nie możemy akceptować takich pomysłów – stwierdził Tomasz Grabarczyk z Konfederacji.

Tymczasem Komisja Europejska stwierdziła, że obniżenie stawek VAT w tarczy antyinflacyjnej jest niezgodne z unijnym prawem i Polska musi przywrócić poprzednie (wyższe) stawki tego podatku.

Zobacz także: Już od dawna nie jesteśmy krajem suwerennym

Poprzedni artykułCo Unia Europejska może jeszcze zrobić w sprawie Rosji?
Następny artykułKorea Południowa z najniższym wskaźnikiem dzietności na świecie