fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiParlament Europejski przegłosował nowe europodatki

Parlament Europejski przegłosował nowe europodatki

Parlament Europejski uznał za konieczne wprowadzenie nowych unijnych podatków.

Parlament Europejski przyjął ujednolicenie stawki podatku od odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych (podatku od plastiku), ujednolicenie stawki podatku od przychodów z systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych (podatku od przychodów z systemu emisji dwutlenku węgla), ujednolicenie stawki podatku od udziału w zyskach podlegających opodatkowaniu osób prawnych (podatku od dywidend), nowy podatek – opłata od importu emisji gazów cieplarnianych, nowy podatek – opłata cyfrowa, nowy podatek – od transakcji finansowych.

Politycy Konfederacji zaapelowali w tej sprawie do polskiego rządu, szczególnie do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, o zawetowanie nowych obciążeń.

Apelujemy do rządu Mateusza Morawieckiego, do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, o to, żeby sprzeciwiła się tym podatkom, tej polityce fiskalnej Unii Europejskiej. Tych nowych obciążeń nam nie potrzeba – powiedział poseł Krzysztof Tuduj.

– Można z UE sympatyzować lub nie, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie może przyznać, że kolejne podatki unijne będą czymś pozytywnym dla Polaków i polskiej gospodarki. Nie będą, dlatego nie możemy akceptować takich pomysłów – stwierdził Tomasz Grabarczyk z Konfederacji.

Tymczasem Komisja Europejska stwierdziła, że obniżenie stawek VAT w tarczy antyinflacyjnej jest niezgodne z unijnym prawem i Polska musi przywrócić poprzednie (wyższe) stawki tego podatku.

Zobacz także: Już od dawna nie jesteśmy krajem suwerennym

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA