fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTransportParyż potraja opłaty za parkowanie dużych samochodów

Paryż potraja opłaty za parkowanie dużych samochodów

Mieszkańcy francuskiej stolicy zdecydowali w referendum o znacznym wzroście kosztów parkowania dla przyjezdnych posiadaczy samochodów typu SUV.

54 proc. uczestników paryskiego referendum poparło pomysł mający na celu ograniczenie ruchu dużych pojazdów osobowych w mieście. Co ciekawe, frekwencja wyniosła zaledwie 5,7 proc., czyli o zasadach parkowania w mającym ponad 2 miliony mieszkańców Paryżu (1,3 miliona było uprawnionych do udziału w referendum) zadecydowało niewiele ponad 40 tysięcy osób. 

Komu przeszkadzają SUV-y?

Inicjatorką głosowania była lewicowa burmistrz Anne Hidalgo. Jej zdaniem należy zmniejszyć liczbę wjeżdżających do Paryża aut, aby uczynić je bardziej przyjaznym dla rowerzystów i pieszych. Jednocześnie zmniejszenie liczby SUV-ów ma zwiększyć dostępność miejsc parkingowych i generowane przez nie zanieczyszczenie powietrza. 

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami od 1 września cena za godzinę parkowania takich pojazdów wzrośnie z 6 do 18 euro. Koszt postoju powyżej 2 godzin będzie rósł progresywnie tak, że np. za 6 godzin parkowania w centrum Paryża trzeba będzie zapłacić 225 euro. 

W dzielnicach miasta oddalonych od centrum cena wzrośnie z 4 do 12 euro za godzinę. 

Nowe opłaty będą dotyczyć pojazdów, których właściciele nie mieszkają w stolicy. Obejmą również samochody elektryczne, ale dla nich są przewidziane pewne ulgi wobec standardowych kwot. 

apnews.com, france24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA