fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPasażerowie zatopionej łodzi podwodnej zapłacili po milion złotych za rejs w pobliże...

Pasażerowie zatopionej łodzi podwodnej zapłacili po milion złotych za rejs w pobliże Titanica

Aby zobaczyć wrak Titanica trzeba wydać potężne pieniądze, za które dostaniemy rejs w klaustrofobicznych i spartańskich warunkach ryzykując własne życie.

Pięciu pasażerów łodzi podwodnej Titan zginęło podczas podróży na głębokości prawie czterech tysięcy metrów. Zgodnie z ostatnimi informacjami podanymi przez przedsiębiorstwo będące właścicielem jednostki oraz amerykańską straż przybrzeżną zlokalizowano fragmenty Titana, które świadczą o tym, że doszło do katastrofy.

Firma OceanGate Expeditions organizowała podwodne rejsy w pobliże wraku Titanica na Oceanie Atlantyckim od 2021 roku. Odbywały się w niewielkiej łodzi Titan, wykonanej z włókna węglowego i tytanu. Na jej pokładzie mieściło się pięć osób, w tym dwóch członków załogi i trzech klientów. Było tam tak mało przestrzeni, że musieli siedzieć na podłodze obok siebie z podkulonymi nogami. Jedynym oddzielonym pomieszczeniem była mikroskopijna toaleta.

Koszt wyprawy to 250 tysięcy dolarów (czyli ok. milion złotych) od osoby. Cała wyprawa trwała 10 dni, z tego 8 jest spędzanych podczas podróży większym statkiem w odpowiednie miejsce na Oceanie Atlantyckim, gdzie przeprowadzano przygotowania oraz szkolenie klientów. Samo zejście do wraku Titanica trwa dwie godziny. Wśród uczestników takich  rejsów byli naukowcy zajmujący się badaniem dna morskiego, byli kosmonauci czy doświadczeni odkrywcy, mający za sobą wiele podobnych wypraw.

OceanGate Expeditions informował swoich klientów, że aby wziąć udział w podróży, nie muszą wcześniej zdobywać żadnego specjalnego doświadczenia. Na pokładzie zaginionej jednostki znajdował się Stockton Rush – założyciel i twórca OceanGate Expeditions.

oceangate.com, oceangateexpeditions.com, forbes.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA