fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPaweł Majewski nie jest już prezesem PGNiG

Paweł Majewski nie jest już prezesem PGNiG

Prezes PGNiG Paweł Majewski zrezygnował ze stanowiska. Jak powiedział, jego misją w PGNiG było budowanie stabilnej pozycji spółki jako filaru nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także filaru koncernu multienergetycznego.

Jak poinformowało PGNiG, Paweł Majewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG w piątek, ze skutkiem na dzień 8 kwietnia 2022 r. Spółka nie podała powodów rezygnacji.

– Moim celem było także zapewnienie Polakom bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie podczas kryzysu spowodowanego działalnością Rosji – podkreślił Majewski. – Wspólnie z rządem podjęliśmy szereg działań prawnych, które uniemożliwiły uruchomienie Nord Stream 2 – przypomniał, dodając, że jest przekonany, że ten projekt już nigdy nie zostanie wznowiony.

Paweł Majewski powiedział też, że „symbolicznym podsumowaniem” jego misji była prezentacja wyników finansowych spółki za 2021 r. – Mimo ekstremalnie trudnych warunków rynkowych Grupa wypracowała ponad 15,5 mld zł zysku operacyjnego EBITDA, a więc o 2,5 mld więcej niż w 2020 r. – przypomniał.

– Ubiegły rok udowodnił, że dzięki determinacji i pracy całego zespołu PGNiG potrafi efektywnie działać w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Bardzo dobre wyniki spółki wzięły się z trudnych, ale dobrych decyzji – zaznaczył.

Jak dodał Majewski, zwieńczeniem bardzo ważnego etapu w budowie multienergetycznego koncernu była ubiegłotygodniowa zgoda UOKiK. 15 marca prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.

Paweł Majewski był prezesem PGNiG od 10 listopada 2020 r. Wcześniej, od 2 lutego 2020 r. był prezesem Grupy LOTOS.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.