fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaParlament Europejski przegłosował topór na Polskę

Parlament Europejski przegłosował topór na Polskę

Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu Fit for 55, które powodują konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

W głosowaniu przyjęta została przede wszystkim reforma rozszerzająca unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Zgodnie z reformą sektory już objęte systemem mają do 2030 r. obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 proc. w porównaniu z poziomem w roku 2005. Reforma zakłada ponadto stopniowe wycofywanie tzw. bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w latach 2026–2034. Powstanie też osobny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków, co spowoduje, że od 2027 lub 2028 r. pojawią się opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów. Do ETS włączono też sektor żeglugi morskiej.

Parlament Europejski przegłosował także nowy węglowy podatek graniczny (CBAM). Obejmie on takie towary, jak żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, elektryczność i wodór. Sprowadza się on do tego, że importerzy będą musieli zapłacić za przywożone towary opłatę w wysokości ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w unijnym ETS.

– Mamy historycznie zły dzień dla Polski, dla całej Unii Europejskiej – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska z Solidarnej Polski. – Parlament Europejski podjął decyzję, która będzie kosztowała gigantyczne kwoty dla każdego z nas – dodał.

Beata Szydło, była premier, a obecnie europosłanka PiS, stwierdziła, że Europejczykom zafundowano drogą transformację energetyczną. Z przyjętych regulacji zadowolony jest natomiast prof. Jerzy Buzek, były premier, a obecnie eurodeputowany PO. Pakiet Fit for 55 został przyjęty m.in. głosami eurodeputowanych PO, PSL i Lewicy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA