fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaBiznesPekin chciał, by długi Evergrande spłacił właściciel, a nie państwo

Pekin chciał, by długi Evergrande spłacił właściciel, a nie państwo

Pekin zażądał, by właściciel Evergrande, potężnego dewelopera, który jest zadłużony na 300 mld dolarów, spłacił zobowiązania firmy z własnej kieszeni - informuje "Bloomberg". Długi koncernu przewyższają fortunę Hui Ka Yana prawie 30-krotnie.

Według agencji chińskie władze doradziły miliarderowi, by spłacił długi firmy własnym majątkiem. Dyrektywa z Pekinu trafiła do biznesmena Hui Ka Yana po tym, jak deweloper we wrześniu nie wypłacił odsetek od obligacji – chodziło o 83,5 mln dolarów.

Evergrande miało 30 dni na spłatę i uniknięcie bankructwa. W zeszłym tygodniu koncern spłacił zaległe zobowiązanie. Kolejna płatność za obligacje dolarowe przypada jednak na 29 października. Z kolei w 2022 roku firma będzie musiała wykupić obligacje na kwotę 7,4 mld dolarów.

Łączne zadłużenie Evergrande wynosi ponad 300 mld dolarów. Majątek Hui Ka Yana, jednego z najbogatszych biznesmenów w Chinach, jest szacowany przez Forbes na „zaledwie” 11,4 mld dolarów.

Taka polityka to rezultat twardego stanowiska rządu w Pekinie. Władze nie chcą bowiem ratować firmy kosztem państwa, starają się natomiast ograniczyć wpływ kłopotów dewelopera na rynek finansowy oraz społeczeństwo. To część polityki „powszechnego dobrobytu” Xi Jinpinga, która ma na celu zmniejszanie nierówności w kraju – zauważa agencja Bloomberg.

Evergrande to nie jedyny deweloper z problemami w Chinach. Kłopoty ze spłatą zobowiązań mają też m.in. Fantasy Holdings, Sinic Holdings oraz Modern Land.

Bloomberg/RMF/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Najwięcej rzetelnych firm w Polsce funkcjonuje w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Najmniej rzetelne są natomiast przedsiębiorstwa ze Śląska.
3 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga firmy z Niemiec

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie części swojej działalności do Polski. Co jest tego powodem?
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Już wkrótce Unia Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, któe mają zmniejszyć obawy rolników związane z importem rolnym z Ukrainy oraz wymogami Zielonego Ładu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA