fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatPekin sfinansuje in vitro i zamrażanie nasienia, aby ratować krajową demografię

Pekin sfinansuje in vitro i zamrażanie nasienia, aby ratować krajową demografię

Państwo Środka uruchamia kolejne programy, które mają za zadanie zminimalizować przeszkody i problemy w zajściu w ciążę i zwiększyć liczbę przychodzących na świat dzieci.

Władze chińskiej stolicy oznajmiły, że podejmą konkretne działania mające na celu zwiększenie liczby przychodzących na świat dzieci. W tym celu będą finansować 16 procedur medycznych, m.in. zapłodnienie in vitro czy zamrażanie i przechowywanie nasienia.

Jakie benefity przysługują rodzicom?

Samorządy w poszczególnych regionach kraju podejmują różne inicjatywy mające zachęcać ludzi do posiadania potomstwa. Mieszczą się w nich bezpośrednie dotacje pieniężne, obniżki podatków czy przydział nieruchomości, m.in. miasto Shenzhen wypłaca rodzinom z trójką dzieci 37 500 juanów (równowartość 21,5 tys. złotych).

Jednocześnie jeszcze w zeszłym roku Narodowa Komisja Zdrowia Publicznego opublikowała wytyczne nt. stosowania aborcji, która ma być ograniczana, gdy nie ma medycznego uzasadnienia dla przeprowadzenia zabiegu.

Indie wyprzedziły Chiny

Mimo likwidacji już kilka lat temu represji za złamanie zasad polityki jednego dziecka w Chinach przychodzi na świat coraz mniej dzieci. W ubiegłym roku urodziło się ich 9,56 miliona, podczas gdy zmarło 10,41 miliona Chińczyków. Kilka miesięcy temu Indie wyprzedziły Państwo Środka na pozycji najludniejszego państwa świata.

Innym problemem demograficznym jest znaczna nadreprezentacja w populacji Chin mężczyzn, których jest o 37 milionów więcej niż kobiet.

Starzejące się społeczeństwo stanowi coraz większe wyzwanie dla krajowego systemu zabezpieczeń socjalnych. Osoby w podeszłym wieku często mają jedno dziecko lub w ogóle nie posiadają potomstwa, a co za tym idzie wszystkie koszty ich utrzymania będą spoczywać na państwie.

Daily Telegraph

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA