fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatPekin sfinansuje in vitro i zamrażanie nasienia, aby ratować krajową demografię

Pekin sfinansuje in vitro i zamrażanie nasienia, aby ratować krajową demografię

Państwo Środka uruchamia kolejne programy, które mają za zadanie zminimalizować przeszkody i problemy w zajściu w ciążę i zwiększyć liczbę przychodzących na świat dzieci.

Władze chińskiej stolicy oznajmiły, że podejmą konkretne działania mające na celu zwiększenie liczby przychodzących na świat dzieci. W tym celu będą finansować 16 procedur medycznych, m.in. zapłodnienie in vitro czy zamrażanie i przechowywanie nasienia.

Jakie benefity przysługują rodzicom?

Samorządy w poszczególnych regionach kraju podejmują różne inicjatywy mające zachęcać ludzi do posiadania potomstwa. Mieszczą się w nich bezpośrednie dotacje pieniężne, obniżki podatków czy przydział nieruchomości, m.in. miasto Shenzhen wypłaca rodzinom z trójką dzieci 37 500 juanów (równowartość 21,5 tys. złotych).

Jednocześnie jeszcze w zeszłym roku Narodowa Komisja Zdrowia Publicznego opublikowała wytyczne nt. stosowania aborcji, która ma być ograniczana, gdy nie ma medycznego uzasadnienia dla przeprowadzenia zabiegu.

Indie wyprzedziły Chiny

Mimo likwidacji już kilka lat temu represji za złamanie zasad polityki jednego dziecka w Chinach przychodzi na świat coraz mniej dzieci. W ubiegłym roku urodziło się ich 9,56 miliona, podczas gdy zmarło 10,41 miliona Chińczyków. Kilka miesięcy temu Indie wyprzedziły Państwo Środka na pozycji najludniejszego państwa świata.

Innym problemem demograficznym jest znaczna nadreprezentacja w populacji Chin mężczyzn, których jest o 37 milionów więcej niż kobiet.

Starzejące się społeczeństwo stanowi coraz większe wyzwanie dla krajowego systemu zabezpieczeń socjalnych. Osoby w podeszłym wieku często mają jedno dziecko lub w ogóle nie posiadają potomstwa, a co za tym idzie wszystkie koszty ich utrzymania będą spoczywać na państwie.

Daily Telegraph

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA