Młodzi Polacy należą do najbardziej pesymistycznych ludzi w Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound).

Pexels.com

W badaniu zatytułowanym „Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE” przeanalizowano sytuację młodych ludzi w Europie przed pandemią oraz jej bezpośredni wpływ na zatrudnienie, poziom wykształcenia, kondycję psychiczną i postrzeganie przyszłości.

W trakcie pierwszej fali pandemii pozytywnie na przyszłość patrzyło 50 proc. Polaków, ale latem 2020 r. było to już 35 proc. Wiosną 2021 r. nastroje młodych ludzi poprawiły się w dziewięciu europejskich krajach, ale nie w Polsce i Hiszpanii. Aktualnie tylko 37 proc. Polaków wieku 18-29 lat z optymizmem patrzy w przyszłość. Gorzej wypadli tylko Hiszpanie, wśród których optymistycznie nastawionych jest 35 proc. ankietowanych.

Najbardziej optymistyczni w UE są młodzi Maltańczycy, Łotysze i Słoweńcy, wśród których takie nastroje deklaruje ok. 70 proc. ankietowanych. Średnia unijna w ostatniej turze badania wynosi 50 proc.

Eurofound sprawdziła również zaufanie młodych ludzi do swoich rządów. Największym zaufaniem cieszą się rządy krajów nordyckich (7,2 w skali od 1 do 10), a najmniejszym rządy krajów Europy Wschodniej – 4,0.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułTo kapitalizm dał nam za co świętować
Następny artykułJak Chiny budują sojusze w Afryce