fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaBiznesPFR jest gotowy na większy program pomocowy dla firm

PFR jest gotowy na większy program pomocowy dla firm

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że jeśli rząd podejmie decyzję o wprowadzeniu większego programu pomocy dla przedsiębiorców, to Fundusz jest gotów do jego realizacji.

Zdaniem Borysa rządowe tarcze antykryzysowe już dały „dość duży pakiet dla gospodarki, zwłaszcza w tej sytuacji, bo cały czas w gospodarce pewne bufory finansowe mamy zbudowane”.

— Poprzez dobrą koniunkturę, silne odbicie, weszliśmy w ten obecny dzisiaj okres wojny na Ukrainie z gospodarką, która już nadrobiła większość strat po pandemii. Nie powinnyśmy się obawiać problemów na rynku pracy, wzrostu bezrobocia. Inflacja tak naprawdę jest głównym takim problemem i firmy, które były aktywne na rynkach wschodnich — powiedział prezes PFR podczas programu „Gość specjalny PAP”.

— Ponadto w opinii Borysa nasza gospodarka ma silne fundamenty m.in. w postaci bardzo stabilnego sektora bankowego, który należy do najsilniejszych w Europie. Na korzyść Polski ma też działać brak uzależnienia od rynków wschodnych, gdyż obejmują one ok. 5 proc. naszego eksportu.
Nawet istotny spadek, prawie do zera, eksportu na te rynki, spowoduje, że z perspektywy dynamiki PKB stracimy może pół punktu procentowego. My dzisiaj jesteśmy dużą gospodarką. 600 mld dol to jest wartość PKB Polski. Więc od tej strony zagrożenia nie ma — wyjaśnił.

Paweł Borys zapowiedział, że w kwietniu ma zostać wprowadzona tzw. tarcza dla pogranicza, która ma być wsparciem dla przedsiębiorców działających przy granicy. Tracą oni np. przez brak ruchu turystycznego.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA