PFR Ventures dołączył do swojego portfela trzy międzynarodowe fundusze: DN Capital, Finch Capital i White Star Capital, alokując w nie łączną kwotę 115 mln zł. Fundusze venture capital zainwestują do najmniej dwukrotność tej kwoty w polskie, innowacyjne spółki.

– Kontynuujemy strategię sprowadzania do polski najlepszych zagranicznych inwestorów venture capital. Chcemy wprowadzać na rynek najlepsze praktyki inwestycyjne, które są już obecne w rozwiniętych ekosystemach. To taka zdrowa konkurencja, która pozwala lokalnym zespołom się uczyć i doskonalić, a z czasem wchodzić w partnerstwa i inwestować „ramię w ramię” – powiedzial prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Łącznie PFR Ventures zainwestowało już w 13 funduszy o międzynarodowym profilu. Od publicznego inwestora posiadają one ponad 706 mln zł i zainwestowały dotychczas w 108 spółek, z czego 61 działa w Polsce, podano także.

Wszystkie trzy fundusze mają już na swoim koncie pojedyncze inwestycje w polskie spółki. Przykładowo: DN Capital finansuje Nomagic (2018), Finch Capital jest obecny w Symmetrical (2019, 2020), a White Star Capital dostrzegł potencjał w Packhelp (2019) i Uncapped (2019, 2021), podano także.

DN Capital to założony w 2000 roku fundusz, który inwestuje w spółki na wczesnym etapie rozwoju w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest znany z inwestycji m.in. w Shazam, Auto1, Hometogo, OLX i Quandoo.

Finch Capital to fundusz, który zainwestował m.in. w azjatycki Grab (konkurent Ubera), a w Europie w czeskie Twisto. PFR Ventures już drugi raz zainwestowało w ten zespół zarządzający.

White Star Capital to globalny fundusz inwestujący w start-upy prowadzące międzynarodową ekspansję. Zainwestował w Dollar Shave Club, Freshly, TIER Mobility i spółki rozwijające się na międzynarodowych rynkach.

– W roku 2020 polskie innowacyjne spółki pozyskały w sumie ponad 2,1 mld zł. To więcej niż w pięciu poprzedzających latach razem wziętych. Lokalne zespoły zapewniają głównie finansowanie zalążkowe. Duże, międzynarodowe fundusze pomagają finansować etap ekspansji. Dlatego też zapewniamy kapitał po obu stronach, aby zagwarantować stabilność finansowania polskich projektów – dodał prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz.

PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 350 inwestycji. PFR Ventures posiada blisko 3 mld zł na inwestycje w fundusze venture capital i private equity.

Źródło: ISBnews

Poprzedni artykułRząd przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym
Następny artykułPlay ma umowę zakupu 100 proc. udziałów w UPC Polska za 7 mld zł