fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiPFR Ventures zainwestowało 115 mln zł w 3 międzynarodowe fundusze VC

PFR Ventures zainwestowało 115 mln zł w 3 międzynarodowe fundusze VC

PFR Ventures dołączył do swojego portfela trzy międzynarodowe fundusze: DN Capital, Finch Capital i White Star Capital, alokując w nie łączną kwotę 115 mln zł. Fundusze venture capital zainwestują do najmniej dwukrotność tej kwoty w polskie, innowacyjne spółki.

– Kontynuujemy strategię sprowadzania do polski najlepszych zagranicznych inwestorów venture capital. Chcemy wprowadzać na rynek najlepsze praktyki inwestycyjne, które są już obecne w rozwiniętych ekosystemach. To taka zdrowa konkurencja, która pozwala lokalnym zespołom się uczyć i doskonalić, a z czasem wchodzić w partnerstwa i inwestować „ramię w ramię” – powiedzial prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Łącznie PFR Ventures zainwestowało już w 13 funduszy o międzynarodowym profilu. Od publicznego inwestora posiadają one ponad 706 mln zł i zainwestowały dotychczas w 108 spółek, z czego 61 działa w Polsce, podano także.

Wszystkie trzy fundusze mają już na swoim koncie pojedyncze inwestycje w polskie spółki. Przykładowo: DN Capital finansuje Nomagic (2018), Finch Capital jest obecny w Symmetrical (2019, 2020), a White Star Capital dostrzegł potencjał w Packhelp (2019) i Uncapped (2019, 2021), podano także.

DN Capital to założony w 2000 roku fundusz, który inwestuje w spółki na wczesnym etapie rozwoju w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest znany z inwestycji m.in. w Shazam, Auto1, Hometogo, OLX i Quandoo.

Finch Capital to fundusz, który zainwestował m.in. w azjatycki Grab (konkurent Ubera), a w Europie w czeskie Twisto. PFR Ventures już drugi raz zainwestowało w ten zespół zarządzający.

White Star Capital to globalny fundusz inwestujący w start-upy prowadzące międzynarodową ekspansję. Zainwestował w Dollar Shave Club, Freshly, TIER Mobility i spółki rozwijające się na międzynarodowych rynkach.

– W roku 2020 polskie innowacyjne spółki pozyskały w sumie ponad 2,1 mld zł. To więcej niż w pięciu poprzedzających latach razem wziętych. Lokalne zespoły zapewniają głównie finansowanie zalążkowe. Duże, międzynarodowe fundusze pomagają finansować etap ekspansji. Dlatego też zapewniamy kapitał po obu stronach, aby zagwarantować stabilność finansowania polskich projektów – dodał prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz.

PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 350 inwestycji. PFR Ventures posiada blisko 3 mld zł na inwestycje w fundusze venture capital i private equity.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA