W miejscowości Sierosław w Wielkopolsce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło złoże o zasobach szacowanych na 650 mln m3 gazu ziemnego zaazotowanego.

Jak informuje spółka, nowe złoże położone jest na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo, na koncesji Pniewy-Stęszew, w środkowej części Wielkopolski. Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m3 gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m3 paliwa rocznie. Na podstawie analizy danych geologicznych i wyników testu produkcyjnego PGNiG szacuje, że zasoby nowo odkrytego złoża mogą wynosić ok. 650 mln m3 gazu zaazotowanego o wysokiej zawartości metanu, rzędu ok. 80 proc.

– Wydobycie krajowe to jeden z filarów bezpieczeństwa dostaw gazu dla polskich odbiorców. Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów, aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie. Efektem tych działań jest m.in. odkrycie złoża Sierosław w Wielkopolsce – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA. – To odkrycie to duży sukces specjalistów z Grupy Kapitałowej PGNiG, możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych – dodaje prezes Waksmundzka-Olejniczak.

Lokalizacja odwiertu Sierosław-2H została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 r., po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów. W konsekwencji odkrycia złoża Sierosław PGNiG planuje dalsze prace poszukiwawcze na tym obszarze.

Aktualnie Polska wydobywa ok. 4 mld m3 gazu ziemnego wysokometanowego, a zużywa ok. 20 mld m3 rocznie. Oznacza to, że nowy odwiert zwiększy wydobycie o ok. 0,8 proc. i będzie stanowił niecałe 0,2 proc. rocznego zużycia gazu.

Zobacz także: PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy i gazu

Poprzedni artykułChiny próbują gospodarczo osłabić Tajwan
Następny artykułKonfederacja postuluje likwidację 13 i 14 emerytury