PGNiG zawarło 12-miesięczną umowę kredytową na 120 mln euro z polskim oddziałem ICBC (Industrial and Commercial Bank of China Europe) – poinformowała spółka. Pożyczka jest związana ze zwiększeniem kosztów działalności w kontekście wzrostu cen gazu. To już czwarty kredyt zaciągnięty przez PGNiG w ostatnich niespełna dwóch miesiącach.

W komunikacie PGNiG przywołało zgodę Rady Nadzorczej spółki z 13 grudnia 2021 r. na zawarcie trzech nowych umów kredytu otwartego w rachunku bieżącym, zwiększających – o łączną kwotę 2,7 mld zł – możliwości pozyskania finansowania krótkoterminowego w okresie do 9 miesięcy od dnia zawarcia umów.

Jak informowała wówczas spółka, środowisko wysokich cen gazu wpływa na zwiększone zapotrzebowanie spółek z GK PGNiG na środki pieniężne, wynikające z tymczasowo zwiększonych poziomów należności i regulowanych zobowiązań za zakup gazu, wysokiego poziomu zapasu gazu w podziemnych magazynach oraz wyższej wartości koniecznych depozytów zabezpieczających dla transakcji giełdowych i finansowych związanych z obrotem paliwem gazowym.

PAP/KR

Poprzedni artykułKomisja Europejska chce się postawić międzynarodowym szantażystom. Serio?
Następny artykułCoraz mniej pracowników tymczasowych