W ciągu czterech lat PGNiG zainwestuje 700 mln zł w dwie największe kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce: „Lubiatów” i „Dębno”. W efekcie dojdzie do zwiększenia wydobycia obu surowców i przedłużenia funkcjonowania kopalni o 15-20 lat.

Kopalnia "Lubiatów"

Jak informuje PGNiG, kopalnie „Lubiatów” i „Dębno” należą do największych instalacji wydobywczych spółki w kraju. W obu eksploatuje się zarówno ropę naftową, jak i gaz ziemny. Łącznie w obu kopalniach wydobywa się przeszło 480 tys. ton ropy rocznie, co stanowi aż 75 proc. całej krajowej produkcji ropy przez PGNiG.

Inwestycje w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Dębno” będą polegały m.in. na rozbudowie instalacji technologicznej i modernizacji Ośrodka Centralnego oraz budowie generatora energii elektrycznej. Umożliwi to podłączenie do eksploatacji trzech odwiertów ze złoża gazu ziemnego Różańsko, z którego PGNiG będzie wydobywać ok. 80 mln m sześc. gazu rocznie. Szacuje się, że w całym okresie działania kopalni „Dębno” zostanie w niej wydobyte o 10 proc. surowca więcej niż prognozowano do tej pory.

Z kolei projekt inwestycji rozbudowy kopalni „Lubiatów” przewiduje podłączenie nowych odwiertów eksploatacyjnych oraz instalację kompresorów do zatłaczania gazu w celu stymulacji produkcji ropy. Głównym efektem prac będzie zwiększenie wydobycia gazu ziemnego o 100 mln m sześc. rocznie, a więc podwojenie obecnej produkcji tego paliwa.

– Rozwój krajowego wydobycia ropy i gazu to jeden z priorytetów PGNiG. Angażujemy w to nie tylko znaczące środki inwestycyjne, ale również nasze bogate doświadczenie i najnowsze rozwiązania techniczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać zasoby każdego złoża, co ma duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz zrównoważonego wykorzystania nieodnawialnych zasobów energetycznych – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.

Poprzedni artykułPrezes NBP zdradził, kiedy będzie możliwe obniżenie stóp procentowych
Następny artykułProwadzisz biznes? Możesz odbudować Ukrainę