fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPięć tysięcy dla drobnych działalności od rządu

Pięć tysięcy dla drobnych działalności od rządu

Na maksymalnie pięć tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji za grudzień, styczeń i luty, mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku zamknięcia gospodarki. Pomoc, w sumie w wysokości 2,5 - 3 mld złotych, ma trafić do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz do małych firm oznaczonych konkretnymi kodami PKD.

Łącznie rządowe wsparcie dla polskich przedsiębiorców od początku koronakryzysu wynosi 175 mld zł. Rząd twierdzi, że dzięki tym pieniądzom uratowane zostało ponad 5 milionów miejsc pracy. Tym razem dotacja ma trafić do jednoosobowych firm, których obroty za kolejny miesiąc spadły o 40 lub więcej procent.

Pod kodami PKD, które kwalifikują się do pomocy, jest wiele wolnych zawodów (w tym artystycznych) oraz działalności w zakresie usług gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych (ich wykaz w tabeli na końcu tekstu).

Dla kogo i na jakich zasadach?

Pomoc została skierowana do 48 branż, które z powodu jesiennych i zimowych obostrzeń musiały ograniczyć lub zupełnie wstrzymać swoją działalność.

Chcąc otrzymać dotację, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki:
* na 30 września 2020 r. wykazać jedną z rodzajów działalności ujętych w specyfikacji;
* na 30 września 2020 r. nie mieć zawieszonej działalności gospodarczej;
* przychód z działalności uzyskany w październiku lub listopadzie 2020 r. powinien być niższy co najmniej o 40 proc., w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 roku.

Wnioski można składać także drogą elektroniczną, do powiatowych urzędów pracy oraz przez stronę praca.gov.pl.

Branże objęte wsparciem (według kodu PKD):

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA