fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesPięć tysięcy dla drobnych działalności od rządu

Pięć tysięcy dla drobnych działalności od rządu

Na maksymalnie pięć tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji za grudzień, styczeń i luty, mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku zamknięcia gospodarki. Pomoc, w sumie w wysokości 2,5 - 3 mld złotych, ma trafić do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz do małych firm oznaczonych konkretnymi kodami PKD.

Łącznie rządowe wsparcie dla polskich przedsiębiorców od początku koronakryzysu wynosi 175 mld zł. Rząd twierdzi, że dzięki tym pieniądzom uratowane zostało ponad 5 milionów miejsc pracy. Tym razem dotacja ma trafić do jednoosobowych firm, których obroty za kolejny miesiąc spadły o 40 lub więcej procent.

Pod kodami PKD, które kwalifikują się do pomocy, jest wiele wolnych zawodów (w tym artystycznych) oraz działalności w zakresie usług gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych (ich wykaz w tabeli na końcu tekstu).

Dla kogo i na jakich zasadach?

Pomoc została skierowana do 48 branż, które z powodu jesiennych i zimowych obostrzeń musiały ograniczyć lub zupełnie wstrzymać swoją działalność.

Chcąc otrzymać dotację, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki:
* na 30 września 2020 r. wykazać jedną z rodzajów działalności ujętych w specyfikacji;
* na 30 września 2020 r. nie mieć zawieszonej działalności gospodarczej;
* przychód z działalności uzyskany w październiku lub listopadzie 2020 r. powinien być niższy co najmniej o 40 proc., w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie 2019 roku.

Wnioski można składać także drogą elektroniczną, do powiatowych urzędów pracy oraz przez stronę praca.gov.pl.

Branże objęte wsparciem (według kodu PKD):

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA