fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPiekarnie rzemieślnicze nie przetrwają?

Piekarnie rzemieślnicze nie przetrwają?

Przez rosnące ceny nad rzemieślniczymi piekarniami i cukierniami w Polsce zawisło widmo upadłości – dowiadujemy się z Portalu Spożywczego.

Branża piekarnicza boi się przyszłości, bo ceny za gaz i prąd rosną w oszałamiającym tempie. W niektórych przypadkach koszty wzrosły nawet o kilkaset procent. Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk ostrzega, że jeśli rząd nie wysłucha apeli branży, to Polacy albo będą musieli płacić za chleb 12 złotych, albo nie będą go mieli gdzie kupować, bo piekarnie i cukiernie po prostu zbankrutują.

– Apelujemy o szybkie działanie. Piekarze mają apel, by uczynić ich zawód pracą chronioną. Pozwoliłoby to na zatrzymanie galopady cen mediów w ich firmach, a co za tym idzie na przetrwanie – powiedziała Hanna Mojsiuk.

Według Portalu Spożywczego piekarze już teraz mówią o „gigantycznych stratach” i „co tydzień wyższych cenach”. W opinii Wiesława Żelka, prowadzącego jedną z największych piekarni w regionie Kamienia Pomorskiego, sytuacja branży jest dramatyczna. Tylko w jego zakładzie ceny gazu od marca wzrosły o 947 proc., a przerzucenie się z gazu na olej opałowy to zbyt droga inwestycja i nie da się jej przeprowadzić z dnia na dzień.

W związku z katastrofalną sytuacją sektor piekarniczy wzywa rząd do uznania go za branżę energochłonną.

– Polski, tradycyjny chleb to jest nasza duma. Niestety niebawem piekarze po prostu będą zamykać działalność. W ostatnim roku takich upadłości było kilka. Każda mała piekarnia, która się zamyka to wielka strata dla społeczeństwa i tradycji gospodarczej naszego kraju – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Izby. – Apelujemy o zamrożenie cen prądu dla piekarni i cukierni rzemieślniczych. Musi to nastąpić natychmiast – dodała.

Źródło: portalspozywczy.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA