fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePieniądz lubi ciszę? Dlaczego spada liczba firm na Wall Street

Pieniądz lubi ciszę? Dlaczego spada liczba firm na Wall Street

Amerykańskie firmy coraz częściej pozyskują kapitał innymi sposobami niż sprzedaż swoich udziałów na Wall Street.

Jeszcze w 1996 roku na nowojorskiej giełdzie było notowanych 8 tysięcy spółek. Od tamtego czasu wartość amerykańskiej gospodarki wzrosła o 20 bilionów dolarów, a liczba ludności kraju zwiększyła się o 70 milionów. Tymczasem obecnie na Wall Street jest zaledwie 4 tysiące firm. 

W latach 1980-2000 na giełdzie debiutowało średnio 310 nowych firm rocznie. Między 2001 a 2022 było ich już tylko 118. 

Jednocześnie cały czas rośnie popularność sposobu finansowania biznesu w modelu private equity. Oznacza to, że inwestor wnosi kapitał do spółki za jej udziały, które nie są jednak dostępne do nabycia w publicznym obrocie (jak to się dzieje w przypadku przedsiębiorstw obecnych na giełdzie). W 2000 roku zaledwie 4 proc. kapitału amerykańskich firm było zarządzane w modelu private equity. W 2021 roku było to już prawie 20 proc. Firmy mające takich inwestorów nie muszą publikować tak szerokich i transparentnych raportów na temat swoich wyników finansowych i prowadzonej działalności jak te, które są obecne na giełdzie. 

theatlantic.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA