fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePieniądz lubi ciszę? Dlaczego spada liczba firm na Wall Street

Pieniądz lubi ciszę? Dlaczego spada liczba firm na Wall Street

Amerykańskie firmy coraz częściej pozyskują kapitał innymi sposobami niż sprzedaż swoich udziałów na Wall Street.

Jeszcze w 1996 roku na nowojorskiej giełdzie było notowanych 8 tysięcy spółek. Od tamtego czasu wartość amerykańskiej gospodarki wzrosła o 20 bilionów dolarów, a liczba ludności kraju zwiększyła się o 70 milionów. Tymczasem obecnie na Wall Street jest zaledwie 4 tysiące firm. 

W latach 1980-2000 na giełdzie debiutowało średnio 310 nowych firm rocznie. Między 2001 a 2022 było ich już tylko 118. 

Jednocześnie cały czas rośnie popularność sposobu finansowania biznesu w modelu private equity. Oznacza to, że inwestor wnosi kapitał do spółki za jej udziały, które nie są jednak dostępne do nabycia w publicznym obrocie (jak to się dzieje w przypadku przedsiębiorstw obecnych na giełdzie). W 2000 roku zaledwie 4 proc. kapitału amerykańskich firm było zarządzane w modelu private equity. W 2021 roku było to już prawie 20 proc. Firmy mające takich inwestorów nie muszą publikować tak szerokich i transparentnych raportów na temat swoich wyników finansowych i prowadzonej działalności jak te, które są obecne na giełdzie. 

theatlantic.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA