fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPieniądze dla polskich firm, które ucierpiały przez... brexit

Pieniądze dla polskich firm, które ucierpiały przez… brexit

Zapowiedziana dymisja premiera Borisa Johnsona tylko przypomniała, że Wielka Brytania już przeszło dwa lata nie jest w Unii Europejskiej. Na rozstaniu z Unią straciły nie tylko brytyjskie firmy, ale także unijne, które prowadziły na Wyspach działalność. Pośród nich były także firmy polskie, dla których obecnie, dość niespodziewanie, przygotowano pomoc finansową.

Specjalny Program Re_Open_UK obejmie polskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które ucierpiały w jakiś sposób na skutek wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Firmy te mogą odzyskać do 70 procent kosztów spowodowanych przez brexit. Aplikacje do udziału w tym programie z wnioskiem o dofinansowanie przedsiębiorcy mogą zacząć składać już w lipcu tego roku. Dystrybucją środków zajmie się Specjalna Łódzka Strefa Ekonomiczna.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu to 10 tys. euro, a  maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych na inwestycje (środki trwałe, udział w targach i wystawach) to 500 tys euro. Od MSP może nie być wymagany wkład własny.

Na co te pieniądze?

Refinansowaniu będzie mogła podlegać zarówno tak zwana „miękka” działalność firmy, jak i wydatki na inwestycje. Z tej „miękkiej” strony będzie można pokryć dostosowanie firmy do działalności w całkiem nowych uwarunkowaniach prawnych, jakie zaistniały po brexicie, a więc wsparciu będą podlegać między innymi szkolenia oraz w ogóle zmiana strategii działalności firmy.

– Projekt jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez polskie firmy, otwieramy nowe możliwości przed firmami, które ucierpiały przez brexit. Dzięki rezerwie wielkości blisko pół miliarda złotych będą mogły wzmocnić swoją obecność na rynkach zagranicznych, zainwestować w globalny marketing, zwiększyć bazę biznesowych kontaktów, wypracować nowe łańcuchy dostaw, czyli wdrożyć plan, który pozwoli im zniwelować straty związane z brexitem. To realne narzędzie wsparcia, które Łódzka Strefa Ekonomiczna uruchamia dla wszystkich polskich firm już na początku lipca – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE.

Przedsiębiorca może też pozyskać pieniądze na projekty inwestycyjne (nowe maszyny, linie produkcyjne, środki trwałe), a także na zmianę kierunku prowadzenia eksportu poprzez udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych. W praktyce zwracane mogą być wszystkie niemal koszty poniesione koszty poniesione przez firmę w związku z brexitem od stycznia 2020 roku.

Lepiej późno niż wcale

– Re_Open_UK to szansa dla firm na odwrócenie negatywnych skutków brexitu. Statystyki zebrane przez ekspertów z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej pokazują, że po brexicie polski eksport do Wielkiej Brytanii spadł o blisko 12 procent. Program może pomóc wielu polskim firmom powrócić na rynek brytyjski, eksportować więcej towarów bądź zdobyć alternatywne rynki – dodaje Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE.

Cieszy taka inicjatywa, szkoda nieco, że podjęta została tak późno, gdy już wiele firm same zdążyło przeprofilować swoją działalność.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA