fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaPieniądze dla przedsiębiorców stosujących rozwiązania GOZ

Pieniądze dla przedsiębiorców stosujących rozwiązania GOZ

Rząd uruchamia program wsparcia dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić w swojej działalności rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Ministerstwo Rozwoju i Polityki Regionalnej ogłosiło nabór wniosków do programu wsparcia gospodarki o obiegu zamkniętym w małych i średnich przedsiębiorcach. Do wykorzystania jest aż 10 milionów złotych.

Resort rozwoju wyjaśnił, że GOZ to model produkcji i konsumpcji, który polega na naprawie, odnawianiu i ponownym użyciu surowców, materiałów oraz produktów tak długo, jak jest to możliwe. Ma to pozwalać na jak najdłuższe pozostawanie takich produktów w gospodarce i ograniczanie do minimum wytwarzania odpadów.

Stopniowe przechodzenie na system gospodarki o obiegu zamkniętym jest niezbędnym elementem funkcjonowania przyszłych przedsiębiorstw. Zmiany pomogą̨ firmom wyróżnić się̨ na rynku, a także zmniejszyć koszty działalności poprzez bardziej racjonalne zarządzanie zasobami, zmniejszenie emisji CO2 oraz oszczędności zużycia energii i surowców

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wsparcie dla MŚP

Program wsparcia jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które działają w Polsce Wschodniej, czyli w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz regionalnej części mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu przyległych powiatów).

Zgodnie z planem wsparcie ma być dwuetapowe i w pierwszym etapie firmy będą starać się o dotację na opracowanie nowego modelu biznesowego, a w drugim będą wdrażać działanie opracowane w modelu biznesowym GOZ-transformacji.

Wnioski w pierwszym etapie można składać od 10 października do 19 grudnia br. Łączny budżet naboru to 10 mln złotych, przy czym maksymalna wysokość wsparcia wynosi 82 781 złotych. Nabór w drugim etapie rozpocznie się w 2024 roku.

Źródło: MFiPR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA