fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumPieniądze nie mogą tkwić w zamrażalce. Nie teraz!

Pieniądze nie mogą tkwić w zamrażalce. Nie teraz!

Pisaliśmy o tym na fpg24.pl niejednokrotnie. Na naszej stronie publikowaliśmy list zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, dokument został także skierowany do niego osobiście. Niestety, nie doczekał się odpowiedzi. A sprawa jest naprawdę bardzo ważna i wymagająca reakcji.

Na kontach VAT-owskich zimują bowiem kwoty liczone w miliardy złotych, do których polscy przedsiębiorcy nie mają dostępu. Pamiętajmy, że mówimy o sytuacji krytycznej, w której wiele sektorów gospodarki nie działa albo funkcjonuje na pół bądź ćwierć gwizdka. W tych warunkach liczy się każdy grosz. Chodzi przecież o pieniądze, które trafią na pensje dla pracowników, opłaty bieżących i zaległych zobowiązań, przelewy dla kontrahentów. W firmy uderza fala zatorów płatniczych, wiele z nich po prostu nie ma z czego zapłacić swoim partnerom biznesowym. Aby im pomóc, niezwłocznie trzeba zawiesić mechanizm podzielonej płatności.

Kiedy sytuacja zacznie wracać do normy, będzie można go przywrócić, teraz jednak funkcjonujemy w zupełnie niestandardowych warunkach. Wymagają one stosownej odpowiedzi. Szkoda że minister Kościński, który tak chwali się tym, że słucha przedsiębiorców, a podatników traktuje jak klientów, nie odnosi się do tych realiów w sposób adekwatny.

W ogóle warto zadać pytanie: gdzie pan jest, panie ministrze? Można odnieść wrażenie, że pana w ogóle nie ma, że nasz kraj w tak trudnych okolicznościach nie ma szefa resortu finansów. Pierwsze skrzypce gra wicepremier Jadwiga Emilewicz, tymczasem właśnie minister finansów powinien w procesie przygotowywania kluczowych aktów prawnych wspierających gospodarkę odgrywać przynajmniej porównywalną rolę! Przedsiębiorcy czekają na coś więcej niż przesuwanie terminów na rozliczenie tej czy innej daniny, dla nich liczą się pieniądze tu i teraz. Te pieniądze są i trudno zrozumieć, że gospodarka nie może z nich teraz skorzystać.

Podobnie sprawy mają się, jeśli chodzi o przyspieszone zwroty VAT. W dobie JPK i znacznej elektronizacji rozliczeń ze skarbówką trudno uwierzyć, że trzeba na nie czekać aż 60 dni. Proces ten powinien, szczególnie teraz, przebiegać błyskawicznie. Państwo ma narzędzia, aby szybko sprawdzić komu zwrot się należy, a komu nie, czemu zatem w kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej nie znalazł się stosowny przepis nowelizujący ustawę o podatku od towarów i usług, nakazujący fiskusowi niezwłoczne przelewy nadpłaconej daniny, maksymalnie w okresie 14 dni?

Jeszcze raz warto i trzeba zaapelować do ministra Kościńskiego: panie ministrze, niech pan coś zrobi! Póki jest jeszcze czas. Potem może już być dla tysięcy polskich przedsiębiorców zwyczajnie za późno.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA