fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPieniądze szczęścia nie dają: Polacy jednym z najbardziej zadowolonych narodów Europy

Pieniądze szczęścia nie dają: Polacy jednym z najbardziej zadowolonych narodów Europy

Polska znalazła się na szczycie zestawienia państw Unii Europejskiej, w którym oceniano satysfakcję mieszkańców z jakości życia.

Wskaźnik satysfakcji z życia jest jednym z badań, które ma na celu uzupełnić i nadać szerszy kontekst innym danym (jak wskaźnik wzrostu PKB) weryfikującym rozwój gospodarczy i społeczny. 

Polacy są bardziej szczęśliwi od Niemców

Aby go uchwycić Eurostat bierze pod uwagę kilka czynników, jak np. ocenę przez mieszkańców państw UE swoich warunków materialnych, zadowolenie ze sposobu spędzania wolnego czasu oraz z interakcji zachodzących z innymi ludźmi, bezpieczeństwo ekonomiczne oraz fizyczne, ocenę rządu i gwarancje podstawowych praw, a także czystość otaczającego ich środowiska naturalnego. 

Pierwsze miejsce w zestawieniu społeczności unijnych państw pod względem największej satysfakcji z życia zajmuje Austria z wynikiem 7,9 (na 10 możliwych). Drugie miejsce przypadło ex aequo Polsce, Rumunii i Finlandii, które mają wskaźnik 7,7. Unijna średnia to 7,1, a trzy ostatnie miejsca zajmują Grecja (6,7), Niemcy (6,5) i Bułgaria (5,6). 

Młodzi i wykształceni są bardziej zadowoleni z życia

Interesujący jest fakt, że czołowe miejsce zajęły takie państwa jak Polska i Rumunia, charakteryzujące się jednymi z najniższych średnich wynagrodzeń czy PKB per capita w Unii. Natomiast jedno z ostatnich miejsc zajmują Niemcy, gdzie wynagrodzenia i PKB na osobę należą do jednych z największych. 

W całej Unii Europejskiej zauważalne jest kilka trendów, np. poziom satysfakcji z życia jest większy u osób w wieku 16-29 lat niż po 65. roku życia. Widoczny jest też jego większy poziom u osób z wyższym wykształceniem niż u pozostałych. 

europa.eu, euronews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA