fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaPierwszy na świecie transport wodoru drogą morską

Pierwszy na świecie transport wodoru drogą morską

Australia wyśle pierwszy w historii globu transport wodoru drogą morską.

Surowiec trafił już na wyposażoną w odpowiednie cysterny jednostkę Suiso Frontier, która cumuje w Melbourne. Niebawem ma wyruszyć w drogę do japońskiego portu w Kobe. Obydwa kraje realizują projekt łańcucha dostaw energii wodorowej (HESC), którego celem jest uzyskanie dużej ilości wodoru w przystępnej cenie.

Władze Australii mają nadzieję, że niedługo skala transportu wodoru drogą morską  dorówna tej, którą osiągnął przewóz gazu LNG.

Wodór może być ekologicznym źródłem energii, ponieważ podczas jego spalania nie powstają żadne szkodliwe gazy, a jedynie para wodna. Australia pozyskuje go jednak z węgla brunatnego, przez co nie można uznać, że jest to ekologiczne. W przyszłości planowane jest używanie innych metod na jego zdobycie.

Obecny transport to pierwsza faza testów podobnych transportów. Jeżeli zakończą się sukcesem, to na 2030 rok jest planowane rozpoczęcie komercyjnych dostaw. Kolejnym etapem będzie budowa specjalnego terminalu do odbioru surowca w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na razie cały proces jest skomplikowany i kosztowny. Aby wodór mógł być transportowany jako ciecz, musi być przechowywany w temperaturze minus 253 stopni Celsjusza.

straitstimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA