fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPierwszy na świecie transport wodoru drogą morską

Pierwszy na świecie transport wodoru drogą morską

Australia wyśle pierwszy w historii globu transport wodoru drogą morską.

Surowiec trafił już na wyposażoną w odpowiednie cysterny jednostkę Suiso Frontier, która cumuje w Melbourne. Niebawem ma wyruszyć w drogę do japońskiego portu w Kobe. Obydwa kraje realizują projekt łańcucha dostaw energii wodorowej (HESC), którego celem jest uzyskanie dużej ilości wodoru w przystępnej cenie.

Władze Australii mają nadzieję, że niedługo skala transportu wodoru drogą morską  dorówna tej, którą osiągnął przewóz gazu LNG.

Wodór może być ekologicznym źródłem energii, ponieważ podczas jego spalania nie powstają żadne szkodliwe gazy, a jedynie para wodna. Australia pozyskuje go jednak z węgla brunatnego, przez co nie można uznać, że jest to ekologiczne. W przyszłości planowane jest używanie innych metod na jego zdobycie.

Obecny transport to pierwsza faza testów podobnych transportów. Jeżeli zakończą się sukcesem, to na 2030 rok jest planowane rozpoczęcie komercyjnych dostaw. Kolejnym etapem będzie budowa specjalnego terminalu do odbioru surowca w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na razie cały proces jest skomplikowany i kosztowny. Aby wodór mógł być transportowany jako ciecz, musi być przechowywany w temperaturze minus 253 stopni Celsjusza.

straitstimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA