Chińskie służby sanitarne potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron w Chinach kontynentalnych. Państwowy dziennik „Global Times” podał, że zakażony jest Polakiem, który przyleciał do miasta Tiencin w Pn-Wsch Chinach z Warszawy.

Chińskie media informowały w poniedziałek wieczorem, powołując się na miejscowe władze, że 9 grudnia w Tiencinie wykryto zakażenie koronawirusem u osoby, która przybyła z zagranicy. Badania genetyczne wykazały, że jest to wariant Omikron.

Zakażona osoba nie miała gorączki i została zaklasyfikowana jako przypadek bezobjawowy – przekazał „Global Times”, cytując dyrektora miejskiej komisji zdrowia w Tiencinie Gu Qinga. Jak dotąd nie potwierdzono infekcji Omikronem u żadnego innego pasażera samolotu z Warszawy.

Władze Tiencinu poinformowały, że zakażony pacjent został przewieziony do szpitala.

Jest to pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem odnotowany w Chinach kontynentalnych. Wcześniej kilka infekcji Omikronem zgłosiły władze Hongkongu, który jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL.

Władze Tiencinu zaplanowały wyznaczenie specjalnej strefy i zespołu medycznego do leczenia osób z Omikronem, aby zapobiec rozwleczeniu nowego wariantu wirusa w mieście – podał „Global Times”.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do informacji o Polce zakażonej nowym wariantem koronawirusa Omikron, która przyleciała do Chin z Warszawy powiedział PAP, że sytuacja jest niejednoznaczna. – Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny – poinformował rzecznik MZ.

– Sanepid podjął działania, jest w kontakcie z kobietą i jej rodziną – dodał.

Władze ChRL stosują strategię „zero covid” i surowe restrykcje dotyczące wjazdu do kraju. Osoby powracające i przybywające do Chin kierowane są na obowiązkową, co najmniej dwutygodniową kwarantannę w wyznaczonych ośrodkach w mieście przylotu. W czasie kwarantanny są wielokrotnie badani na koronawirusa.

Pandemia COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wiosny 2020 roku, choć w kraju sporadycznie pojawiają się nowe ogniska choroby. Władze obstają przy strategii „zero covid” i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje, czego drastycznymi przykładami są zamknięcia obiektów publicznych i publicznej komunikacji w wielomilionowych miastach przy wykryciu pojedynczych przypadków wirusa. Chińscy eksperci oceniają, że surowe zasady uchronią kraj również przed wariantem omikron.

PAP/TOK.fm/KR

Poprzedni artykułPrezydent podpisał ustawę o podwyżce akcyzy
Następny artykułBig Pharma manipuluje systemem patentowym?