fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajPierwszy sukces Konfederacji w procesie z Facebookiem

Pierwszy sukces Konfederacji w procesie z Facebookiem

Konfederacja odniosła pierwszy sukces w procesie przeciwko portalowi Facebook, który na początku stycznia zablokował profil partii na swojej platformie.

W postępowaniu przedprocesowym Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zarządzenie, że do czasu rozstrzygnięcia właściwego procesu Facebook ma zakaz ograniczania wyświetleń Konfederacji.

5 stycznia 2022 r. profil Konfederacji na Facebooku, liczący ponad 670 tys. obserwujących, został zablokowany przez właścicieli portalu. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach, ponieważ profil był największym w historii profilem polskiej partii politycznej w mediach społecznościowych.

– Możemy ujawnić, że przez ostatnie miesiące toczyło się przedprocesowe postępowanie zabezpieczające. W tym postępowaniu odnieśliśmy sukces. Sąd wydał zarządzenie, że do czasu rozstrzygnięcia właściwego procesu Facebook ma zakaz ograniczania wyświetleń Konfederacji na swoim portalu – powiedział na konferencji prasowej pod Sądem Okręgowym w Warszawie mec. Michał Wawer, skarbnik Konfederacji i osoba odpowiedzialna za koordynowanie procesu z ramienia Konfederacji przeciwko portalowi Facebook. – To orzeczenie sądu jest epokowe, ale jest to dopiero pierwsza wygrana bitwa. Większym wyzwaniem od uzyskania takiego zarządzenia, jest wyegzekwowanie go.

Konfederaci podkreślili, że w tym momencie liczą na państwo polskie – zarówno na władze sądownicze, jak i rząd, a sprawa nie dotyczy wyłącznie profilu Konfederacji, ale tego, czy międzynarodowe korporacje mają prawo blokować debatę publiczną w Polsce.

– Główna rola spoczywa w rękach polskich sądów i władz państwowych. Tu stoczy się bitwa o to, czy państwo polskie jest w stanie wyegzekwować orzeczenie sądowe, czy skończy się na tym, że będzie nieskuteczna egzekucja, niewielka grzywna lub też całkowite zignorowanie zarządzenia – stwierdził Wawer.

Wawer zapowiedział, że w najbliższym czasie Konfederacja będzie równocześnie prowadzić właściwy proces, którego celem ma być przywrócenie profilu partii oraz trwać będzie postępowanie egzekucyjne w myśl zarządzenia sądu.

Na początku stycznia, tuż po zablokowaniu profilu Konfederacji przez Facebooka, głos w tej sprawie zabrał minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera. Przedstawiciel rządu poinformował, że skierował list do firmy Meta (podmiot, który posiada Facebooka), domagając się w nim przywrócenia profilu Konfederacji, jednak – jak mówią przedstawiciele Konfederacji – na samym liście się skończyło.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA