fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiat„Pin parental” w Meksyku

„Pin parental” w Meksyku

#SamWychowujęSwojeDzieci - kampania sieciowa przeciwko presji rządu prezydenta Meksyku Lópeza Obradora na odebranie rodzicom prawa do wyboru rodzaju edukacji swoich dzieci staje się viralowa.

Nazwa pin parental (blokada rodzicielska) odnosi się do „kontroli rodzicielskiej”, jaką posiadają urządzenia elektroniczne, dzięki czemu nieletni nie mają dostępu do niektórych treści bez wprowadzenia kodu PIN przez rodziców. Ta meksykańska inicjatywa idzie w ślady podobnego projektu realizowanego przez partię Vox w Hiszpanii, ale dąży także do konstytucyjnego uznania „preferencyjnego prawa rodziców do wyboru rodzaju edukacji, która zostanie przekazana ich dzieciom”. Meksykańscy rodzice żądają od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jego sekretarz Olgi Sánchez Cordero „pozostawienia rodzin w spokoju i zagwarantowania, by ich podopieczni otrzymali edukację religijną i moralną zgodną z ich własnymi przekonaniami” .

Według publikacji z portalu „aciprensa”, na początku lipca Olga Sánchez Cordero oświadczyła, że „Rząd Meksyku stwierdza, że tak zwana blokada rodzicielska stanowi naruszenie praw i sprzeciwia się budowie sprawiedliwego, integracyjnego, odpowiedzialnego i dobrze poinformowanego społeczeństwa”, a w późniejszym wywiadzie dla Radio Fórmula powtórzyła, że odrzuca rodzicielski protest i prawo rodziców do wyboru edukacji swoich dzieci oraz zapewniła, że do śmierci będzie broniła „prawa dzieci i młodzieży do wychowania i edukacji o charakterze laickim”. Ponadto zapewniła, że „zarządzanie edukacją należy do państwa meksykańskiego”.

Tymczasem hashtag # SamWychowujęSwojeDzieci 22 lipca stał się głównym trendem w Meksyku. Tysiące osób skrytykowało presję rządu Andrésa Manuela Lópeza Obradora skierowaną przeciwko „blokadzie rodzicielskiej” i prawu rodziców do decydowania o rodzaju edukacji swoich dzieci.

Źródło:www.hispanidad.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA