fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaŚwiat„Pin parental” w Meksyku

„Pin parental” w Meksyku

#SamWychowujęSwojeDzieci - kampania sieciowa przeciwko presji rządu prezydenta Meksyku Lópeza Obradora na odebranie rodzicom prawa do wyboru rodzaju edukacji swoich dzieci staje się viralowa.

Nazwa pin parental (blokada rodzicielska) odnosi się do „kontroli rodzicielskiej”, jaką posiadają urządzenia elektroniczne, dzięki czemu nieletni nie mają dostępu do niektórych treści bez wprowadzenia kodu PIN przez rodziców. Ta meksykańska inicjatywa idzie w ślady podobnego projektu realizowanego przez partię Vox w Hiszpanii, ale dąży także do konstytucyjnego uznania „preferencyjnego prawa rodziców do wyboru rodzaju edukacji, która zostanie przekazana ich dzieciom”. Meksykańscy rodzice żądają od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jego sekretarz Olgi Sánchez Cordero „pozostawienia rodzin w spokoju i zagwarantowania, by ich podopieczni otrzymali edukację religijną i moralną zgodną z ich własnymi przekonaniami” .

Według publikacji z portalu „aciprensa”, na początku lipca Olga Sánchez Cordero oświadczyła, że „Rząd Meksyku stwierdza, że tak zwana blokada rodzicielska stanowi naruszenie praw i sprzeciwia się budowie sprawiedliwego, integracyjnego, odpowiedzialnego i dobrze poinformowanego społeczeństwa”, a w późniejszym wywiadzie dla Radio Fórmula powtórzyła, że odrzuca rodzicielski protest i prawo rodziców do wyboru edukacji swoich dzieci oraz zapewniła, że do śmierci będzie broniła „prawa dzieci i młodzieży do wychowania i edukacji o charakterze laickim”. Ponadto zapewniła, że „zarządzanie edukacją należy do państwa meksykańskiego”.

Tymczasem hashtag # SamWychowujęSwojeDzieci 22 lipca stał się głównym trendem w Meksyku. Tysiące osób skrytykowało presję rządu Andrésa Manuela Lópeza Obradora skierowaną przeciwko „blokadzie rodzicielskiej” i prawu rodziców do decydowania o rodzaju edukacji swoich dzieci.

Źródło:www.hispanidad.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA