fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPIOTR HOFMAN, prezes Rady Gospodarczej SWS: Zmiany w ZUS muszą być przemyślane

PIOTR HOFMAN, prezes Rady Gospodarczej SWS: Zmiany w ZUS muszą być przemyślane

Panie Prezesie, ostatnie propozycje Prawa i Sprawiedliwości ożywiły dyskusję na temat składek ZUS. Jak pańskim zdaniem powinna wyglądać wysokość oskładkowania przedsiębiorców?

Piotr Hofman (RG SWS): Obecny system ma sporo mankamentów. Przede wszystkim uderza w mniejsze firmy, dla których udział składek w relacji do osiąganego dochodu jest często bardzo wysoki. Zdarza się przecież i tak, że zysku nie ma w ogóle, ale przelewu do ZUS nikt nam nie daruje. Dodatkowo algorytm naliczania wysokości składem może skutkować ich skokowym wzrostem z roku na rok. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w przyszłym roku. Dla mniejszych firm to znowu sytuacja niekorzystna. Krótko mówiąc, obecnie w systemie oskładkowania przedsiębiorców w Polsce jest sporo dziur, które trzeba załatać.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim mądrze. Mamy do czynienia z regulacjami bardzo wrażliwymi na zmiany. Jeden niewłaściwy przepis i można wylać dziecko z kąpielą. Sądzę, że rozsądnym byłoby wprowadzenie pewnego progu dochodowego, od którego przedsiębiorca mógłby rozliczać się proporcjonalnie do tego, ile zarabia. Po jego przekroczeniu w grę może wchodzić ryczałtowa wysokość składki, tak aby nie rosła ona do horrendalnych rozmiarów. To zaś z jednej strony byłaby ulga dla mniejszych firm, z drugiej składki nie obciążałby zbytnio szczególnie tych, którzy osiągają wyższy dochód.

A co w sytuacji, kiedy firma osiągnęła w danym miesiącu ujemny zysk?

Sądzę, że jakaś minimalna wysokość składki musi obowiązywać. Aktualnie bez względu na wynik finansowy trzeba do ZUS przelać około 1300 zł. Oczywiście należy mieć na uwadze, że obecnie przewidzianych jest wiele udogodnień, takich jak ulga na start czy tzw. mały ZUS. Trzeba zatem pamiętać, że początkujący przedsiębiorca nie od razu opłaca pełną składkę. Wielu jednak prędzej czy później musi uiszczać ją w pełnej wysokości. To stanowi bardzo poważną barierę dla osób chcących zacząć własny biznes. Z drugiej strony nie może być przecież tak, że ktoś tych składek nie będzie płacił w ogóle. Jeśli przez pewien czas nie osiąga zysku, powinien regulować przynajmniej składkę zdrowotną. Jednak taka sytuacja nie może obowiązywać w nieskończoność. Taki okres karencji na płacenie pozostałych składek powinien wynosić 6 miesięcy, rozłożony na okres np. 3 lat. Jeśli przedsiębiorca nie radzi sobie przez dłuży czas z osiągnięciem zysku, warto pomyśleć o zakończeniu działalności.

Ma Pan jakieś konkretne rozwiązania?

Szczegóły są bardzo ważne i tutaj dokładne wyliczenia leżą po stronie władz. Kierunek, który przedstawiłem, jest moim zdaniem optymalny. Ale tak jak mówiłem, sprawa jest bardzo poważna i wszelkie rozwiązania prawne muszą być opracowane ze szwajcarską precyzją.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA