fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesMinisterialne rozporządzenie niszczy polski rynek pomp ciepła

Ministerialne rozporządzenie niszczy polski rynek pomp ciepła

Nowe rozporządzenie dotyczące dofinansowania do produkcji pomp ciepła w sposób niesprawiedliwy traktuje polskich przedsiębiorców w konfrontacji z obcym kapitałem.

Karol Pęczek, lider listy Konfederacji w okręgu tarnowskim, powiedział, że nowe przepisy dotyczące dofinansowania do pomp ciepła wydają się preferować zagraniczne korporacje kosztem polskich firm. Warunki dofinansowania wykluczają polskie firmy, co jest nieuczciwą konkurencją i niszczy szanse rodzimych przedsiębiorców na rozwój. Pęczek zwrócił uwagę, że rząd PiS planuje wspierać obcy kapitał kosztem podatników, co może prowadzić do niekorzystnych skutków dla gospodarki kraju.

Zbyt wysoki próg wejścia

Marek Tucholski, kandydat Konfederacji w Płocku, podkreślił, że rozporządzenie wprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii sprzyja wielkim korporacjom kosztem polskich przedsiębiorców. Tucholski zaznaczył, że próg wejścia do programu wynoszący 110 mln euro jest zdecydowanie zbyt wysoki dla większości polskich firm.

Tucholski podkreślił, że polskie firmy już teraz mają utrudnioną konkurencję z powodu preferencyjnych warunków, jakie otrzymują międzynarodowe korporacje w strefach ekonomicznych. Teraz rząd PiS chce jeszcze bardziej osłabić polskie firmy, przekazując ogromne środki finansowe obcym korporacjom. Jego zdaniem to niesprawiedliwe i nie do przyjęcia.

Bez konsultacji

Co więcej, politycy Konfederacji wyrazili swoje zaniepokojenie tym, że rozporządzenie zostało wprowadzone bardzo szybko, bez odpowiedniego czasu na konsultacje i zgłaszanie uwag. To podważa transparentność i uczciwość procesu decyzyjnego.

Konferencja zapewniła, że będzie monitorować sytuację oraz dążyć do zapewnienia równych szans dla polskich przedsiębiorców na rynku pomp ciepła.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA