fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesMinisterialne rozporządzenie niszczy polski rynek pomp ciepła

Ministerialne rozporządzenie niszczy polski rynek pomp ciepła

Nowe rozporządzenie dotyczące dofinansowania do produkcji pomp ciepła w sposób niesprawiedliwy traktuje polskich przedsiębiorców w konfrontacji z obcym kapitałem.

Karol Pęczek, lider listy Konfederacji w okręgu tarnowskim, powiedział, że nowe przepisy dotyczące dofinansowania do pomp ciepła wydają się preferować zagraniczne korporacje kosztem polskich firm. Warunki dofinansowania wykluczają polskie firmy, co jest nieuczciwą konkurencją i niszczy szanse rodzimych przedsiębiorców na rozwój. Pęczek zwrócił uwagę, że rząd PiS planuje wspierać obcy kapitał kosztem podatników, co może prowadzić do niekorzystnych skutków dla gospodarki kraju.

Zbyt wysoki próg wejścia

Marek Tucholski, kandydat Konfederacji w Płocku, podkreślił, że rozporządzenie wprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii sprzyja wielkim korporacjom kosztem polskich przedsiębiorców. Tucholski zaznaczył, że próg wejścia do programu wynoszący 110 mln euro jest zdecydowanie zbyt wysoki dla większości polskich firm.

Tucholski podkreślił, że polskie firmy już teraz mają utrudnioną konkurencję z powodu preferencyjnych warunków, jakie otrzymują międzynarodowe korporacje w strefach ekonomicznych. Teraz rząd PiS chce jeszcze bardziej osłabić polskie firmy, przekazując ogromne środki finansowe obcym korporacjom. Jego zdaniem to niesprawiedliwe i nie do przyjęcia.

Bez konsultacji

Co więcej, politycy Konfederacji wyrazili swoje zaniepokojenie tym, że rozporządzenie zostało wprowadzone bardzo szybko, bez odpowiedniego czasu na konsultacje i zgłaszanie uwag. To podważa transparentność i uczciwość procesu decyzyjnego.

Konferencja zapewniła, że będzie monitorować sytuację oraz dążyć do zapewnienia równych szans dla polskich przedsiębiorców na rynku pomp ciepła.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA