fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPiwo w Polsce mocno podrożeje?

Piwo w Polsce mocno podrożeje?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce może wywołać znaczne podwyżki cen butelkowanego piwa.

Stowarzyszenie Browary Polskie ostrzega, że wraz z wdrożeniem systemu kaucyjnego ceny piwa butelkowanego znacznie wzrosną. Business Insider Polska precyzuje, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 10 zł za butelkę.

Według Browarów Polskich przyjęta przez Sejm ustawa o systemie kaucyjnym całkowicie ignoruje uwagi przedsiębiorców, którzy ostrzegali, że wejście jej w życie bez zmian doprowadzi do drastycznych podwyżek dla konsumentów. Jak wyjaśnił w Business Insider Polska Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie Bartłomiej Morzycki branża będzie musiała zdecydować, czy w 2025 roku w ogóle nie zrezygnować z butelki zwrotnej. A co za tym idzie, czy zamienić ok. 700 mln szklanych butelek wielorazowych na butelki jednorazowe. Wszystko po to, aby uniknąć wysokich kar.

Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami

– ostrzegł Bartłomiej Morzycki.

Dyrektor Browarów Polskich dodał, że w związku z karą administracyjną oraz podatkiem VAT, jakim zostaną objęte kaucje, butelka piwa podrożeje o 10 złotych. W związku z tym, zamiast projektu proekologicznego, posłowie zafundowali Polakom projekt proinflacyjny. Jednocześnie Bartłomiej Morzycki wyraził nadzieję, że Senat zmieni zapisy omawianej ustawy i uwzględni postulaty przedsiębiorców.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA