fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajPiwo w Polsce mocno podrożeje?

Piwo w Polsce mocno podrożeje?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce może wywołać znaczne podwyżki cen butelkowanego piwa.

Stowarzyszenie Browary Polskie ostrzega, że wraz z wdrożeniem systemu kaucyjnego ceny piwa butelkowanego znacznie wzrosną. Business Insider Polska precyzuje, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 10 zł za butelkę.

Według Browarów Polskich przyjęta przez Sejm ustawa o systemie kaucyjnym całkowicie ignoruje uwagi przedsiębiorców, którzy ostrzegali, że wejście jej w życie bez zmian doprowadzi do drastycznych podwyżek dla konsumentów. Jak wyjaśnił w Business Insider Polska Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie Bartłomiej Morzycki branża będzie musiała zdecydować, czy w 2025 roku w ogóle nie zrezygnować z butelki zwrotnej. A co za tym idzie, czy zamienić ok. 700 mln szklanych butelek wielorazowych na butelki jednorazowe. Wszystko po to, aby uniknąć wysokich kar.

Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami

– ostrzegł Bartłomiej Morzycki.

Dyrektor Browarów Polskich dodał, że w związku z karą administracyjną oraz podatkiem VAT, jakim zostaną objęte kaucje, butelka piwa podrożeje o 10 złotych. W związku z tym, zamiast projektu proekologicznego, posłowie zafundowali Polakom projekt proinflacyjny. Jednocześnie Bartłomiej Morzycki wyraził nadzieję, że Senat zmieni zapisy omawianej ustawy i uwzględni postulaty przedsiębiorców.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA