fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPKB Rosji skurczy się o… 35 procent!

PKB Rosji skurczy się o… 35 procent!

JPMorgan szacuje, że w efekcie m.in. sankcji nałożonych na Rosję, gospodarka tego kraju skurczy się w obecnym kwartale o 35 procent, a w całym roku spadek ten sięgnie poziomu 7 procent.

Jeszcze tydzień wcześniej ten sam holding twierdził, że spadki wyniosą odpowiednio 20 procent (w kwartale) i 3,5 procent (w skali roku). Przez zaledwie kilka kolejnych dni prognozy dla Federacji Rosyjskiej uległy znacznemu pogorszeniu.

Informacja na temat obecnych prognoz pojawiła się w wiadomości pt. „Rosja: nagłe zatrzymanie” przekazanej klientom JPMorgan. Co ciekawe, jej autorem jest Anatolij Szal, analityk pochodzący z Rosji, który wcześniej pracował m.in. w Bank of Moscow.

Zwraca on uwagę, że sankcje i indywidualne decyzje coraz większej liczby firm o zakończeniu prowadzenia swojej działalności w Rosji doprowadziły do wstrzymania handlu międzynarodowego, zmniejszenia produkcji przemysłowej i zakłócenia łańcuchów dostaw. Wszystkim tym zjawiskom będzie prawdopodobnie towarzyszył gwałtowny wzrost cen.

cnbc.com, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA