PKN Orlen kolejny rok z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu największych firm regionu przygotowanym przez globalnego ubezpieczyciela Coface z Francji.

wnętrze pierwszego sklepu detalicznego ORLEN Stop Cafe Praga Thamova w Czechach
Fot. PKN ORLEN

Polska spółka utrzymała pozycję lidera, mimo że jej obroty spadły o 23 proc. Na drugim miejscu „Rankingu TOP 500 CEE” znalazła się Skoda Auto, a trzecie było Jeronimo Martins. Kolejne były MOL oraz PGE. W komunikacie prasowym Coface zwróciło też uwagę na polską firmę Also, specjalizującą się w hurtowej sprzedaży komputerów, elektroniki i oprogramowania, która ostatecznie w rankingu zajęła dopiero 124. miejsce, ale dzięki wzrostowi obrotów o 194 proc. awansowała w zestawieniu aż o 345 pozycji.

Jeśli chodzi o ogólne wyniki, to aż 32,2 proc. wszystkich firm, które pojawiły się w rankingu jest z Polski, co czyni nasz kraj liderem regionu CEE. Łącznie w zestawieniu było 161 polskich przedsiębiorstw, czyli o dwa mniej niż rok temu. Polska jest też najbardziej różnorodnym krajem pod względem gospodarczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Kolejne miejsca zajęły Czechy i Węgry.

– Wzrost w regionie CEE jest efektem konsumpcji gospodarstw domowych, która zaczęła rosnąć w drugiej połowie 2020 r., a to głównie dzięki dobrej kondycji rynków pracy – powiedział Jarosław Jaworski, prezes Coface na region CEE.

Poprzedni artykułNiemcy podzielone w sprawie relacji z Chinami
Następny artykułJak bardzo pandemia wpłynęła na rynek pracy i edukacji?